Při online výuce odpadají už i premianti, podle pedagogů ztrácejí motivaci a respekt

Datum publikace: 18. 01. 2021
Periodikum:
lidovky.cz
Ztráta motivace, nepochopení učiva, únava. Kvůli online výuce pokulhávají už i premianti. Navíc roste nešvar opisování, kterému učitelé přes síť neumí zabránit. Vysvědčení tak bude jen lejstrem bez výpovědní hodnoty.

Ztráta motivace, nepochopení učiva, únava. Kvůli online výuce pokulhávají už i premianti. Navíc roste nešvar opisování, kterému učitelé přes síť neumí zabránit. Vysvědčení tak bude jen lejstrem bez výpovědní hodnoty.

Ačkoli jim v běžném režimu výuka nedělala problémy, v tom distančním upadají. Řeč je o třídních premiantech, kteří zčistajasna poznávají, co obnáší mít problémy s učením. Podle pedagogů ztrácejí vnitřní motivaci, podle rodičů chybí zevrubné vysvětlení vyučovací látky. Školní hodiny jsou navíc mnohde kratší, pozornost rozptýlena. Za své bere i respekt k učitelům, při online vyučování mají žně opisování, sdílení správných odpovědí či kupčení se zadanými úkoly i testy. Motivační není ani nejistá podoba blížícího se vysvědčení: někde budou známky, jinde slovní hodnocení či kombinace obého. Rodiče se děsí, že až se jejich děti vrátí do lavic, mnohé zjistí, že jim ujel vlak, a sociální nůžky se rozevřou víc.

Dálková výuka si vybírá daň

Třináctiletý Michael z Všestar u Hradce Králové měl vždycky dobrý prospěch, učení mu nedělalo potíže. Vleklá dálková výuka si ale začíná vybírat daň, navíc v kombinaci s tím, že chlapec loni nastoupil na víceleté gymnázium, které přeci jen klade jiné nároky než základka. Prezenční výuku na nové střední škole skoro nezažil, na duchu mu nepřidává ani to, že je odstřižený od sportu, běžně chodil několikrát týdně na volejbal. Teď mu chybí motivace.

„V matematice začali brát rovnice s neznámými, mocninami, odmocninami, závorkami a zlomky. Já už si to ze školy nepamatuju, neměla jsem na to hlavu – a na vysvětlování učitelka nemá přes počítač moc času. Přesto z látky dala třídě před Vánoci písemku. Míša zvládl taktak trojku,“ řekla Lidovkám.cz maminka Lucie. S podobnými příběhy se doslova roztrhl pytel. Z premiantů tříd se kvůli distanční výuce stávají trojkaři, protože výuka na dálku v některých předmětech zkrátka nestačí. Zejména v těch odborných. Svoji daň si vybírá i ztráta motivace. „Je celá řada premiantů tříd, kteří výkony nepodávají, protože vědí, že to trošku můžou ošulit, není tam ten vnitřní ,drive‘,“ popsal Lidovkám.cz Jaroslav Jirásko, ředitel ZŠ K. V. Raise Lázně Bělohrad.

Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/domov/pri-online-vyuce-odpadaji-uz-i-premianti-podle-pedagogu-ztraceji-motivaci-a-respekt.A210115_161529_ln_domov_lros

Související články:
Dívka pracuje na počítači