- Domů
- O čem se mluví
- Přeučený levák si plete levou a pravou. Mimo jiné
Přeučený levák si plete levou a pravou. Mimo jiné
Datum publikace: 14. 08. 2014
Periodikum:
vitalia.cz
Striktní přeučování je poměrně velkým zásahem do fungování mozku a dotyčný si sebou může nést následky po celý život. V moderní společnosti přeučování leváků naštěstí takřka odzvonilo.
Sama jsem to v dětství zažila. Jakmile jsem začala brát hračky do levé ruky, babička se mi je v obavě, aby ze mě nevyrostl levák, snažila přendávat do druhé. Osvícená matka tomu naštěstí zabránila, babička mi totiž mohla zadělat na potíže.
Až patnáctiprocentní menšina leváků si právě dnes, 13. srpna, připomíná svůj den, přičemž v dnešní době už na ně není pohlíženo skrze prsty. V moderní společnosti přeučování leváků takřka odzvonilo.
„Trend se hodně změnil, dost pomohla osvěta odborníků ještě v osmdesátých letech. Také je celkově liberálnější přístup k výchově dětí, takže se systematickým přeučováním se dnes už nesetkávám,“ potvrzuje Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl. Co je častější, pokud je dítě nevyhraněné, tu bere věci levou rukou, tu pravou, nabízí se mu podávání věcí do pravé ruky. Buď to přijme, nebo ne.
Přeučováním zaděláváte na úzkostnost a koktání
Jenže ještě generace našich prarodičů, ba rodičů, to tak jednoduché neměla. Ve školách se hromadně vedlo k psaní pravou rukou, leváctví bylo považováno za něco nenormálního a „tužka se zkrátka drží v pravé“. Přitom striktní přeučování je poměrně velkým zásahem do fungování mozku a dotyčný si sebou může nést následky po celý život. „V dětství jde o různé neurotické potíže, jako je napětí, úzkostnost, okusování nehtů, koktání, ale také hyperaktivita a větší dráždivost. Patří k tomu také nejistota v orientaci v prostoru a v užívání pojmů levá a pravá,“ popisuje psycholog.
Celé znění článku najdete na: https://www.vitalia.cz/clanky/preuceny-levak-si-plete-levou-a-pravou/.