Předškoláci budou muset do školky, i bez očkování

Datum publikace: 22. 09. 2016
Periodikum:
iHNed.cz
Příští rok budou muset všechny pětileté děti povinně do předškolního zařízení, i ty neočkované. Ukládá to novela školského zákona. Neočkovaným čtyřletým a mladším dětem zákon přijetí do mateřské školy i nadále zakazuje. Ve stejné třídě tedy budou děti očkované i neočkované. Ministerstvo školství ani zdravotnictví v tom nevidí problém.

Neočkované děti podle zákona nesmějí do mateřských škol, na dětské tábory ani na školy v přírodě. Za porušení tohoto nařízení hrozí ředitelům škol či pořadatelům táborů až půlmilionová pokuta. Informuje o tom portál iHNed.cz.

Příští rok ale nastane zvláštní situace. Zatímco přijetí neočkovaných čtyřletých a mladších dětí do školek bude dál protizákonné, pětileté děti budou muset ředitelé vzít i bez očkování. Od roku 2017 bude totiž povinný poslední rok předškolního vzdělávání. 

Ministerstvu školství ani ministerstvu zdravotnictví na tom nepřijde nic divného. Na dotaz HN, zda jim zákon v této situaci přijde smysluplný, ministerstva neodpověděla, pouze shodně uvedla, že žádnou změnu zákona v tomto ohledu nepřipravují. Podle poslance Davida Kasala (ANO) z očkovací komise to byl trochu ústupek školskému zákonu a neočkovaným dětem, které jsou teď omezovány, když do školky nemohou. "A pětileté děti jsou přece jen odolnější než čtyřleté a mladší," vysvětluje Kasal. 

10 procent 

Až tolik je podle České vakcinologické společnosti neočkovaných dětí v Česku. 

Rodičů, kteří odmítají očkovat děti povinnými vakcínami, je mezi pěti a deseti procenty a podle Romana Chlíbka z České vakcinologické společnosti jich mírně přibývá. Nerovností mezi pětiletými a mladšími dětmi ve školkách se rovněž nezabývali. "My se snažíme o to, aby byl počet rodičů odmítajících očkování co nejmenší, a neřešíme absurdity v zákonech," říká Chlíbek. 

Celé znění článku najdete na: https://archiv.ihned.cz/c1-65448480-predskolaci-budou-muset-do-skolky-i-bez-ockovani

> další zprávy z médií