„Právo být slyšeno má každé dítě schopné formulovat vlastní názor,“ vzkazuje Šimůnková lékařům

Datum publikace: 15. 08. 2021
Periodikum:
ct24.ceskatelevize.cz
Nemocnice s dětskými psychiatrickými odděleními v Česku se rozcházejí v tom, jak při rozhodování o léčbě a hospitalizaci přistupují k názorům dětských pacientů. Podle zástupkyně ombudsmana Moniky Šimůnkové někdy jejich podíl na rozhodování zanedbávají. Vydala proto doporučení, které by mělo práva dítěte posílit a sjednotit postup zdravotníků.

„Na otázky spojené s právem dětí rozhodovat samy za sebe není jednotná odpověď. Skupina 'děti' je různorodá – rozdíl mezi osmiletým a sedmnáctiletým pacientem je veliký. Za klíčové považuji, že právo být slyšeno má každé dítě schopné formulovat vlastní názor,“ uvedla Šimůnková.

Za zásadní považuje informování dětských pacientů, a to přiměřeně věku. To se týká téměř každého z nich. Od vyspělosti dítěte se pak odvíjí další postup při zapojování do rozhodování o záležitostech spojených s hospitalizací na psychiatrii.

Klíčový je individuální přístup k dětským pacientům, u kterých by měl lékař posoudit, zda jsou způsobilí poskytnout souhlas nebo nesouhlas. Také to, zda dítě dokáže vyjádřit volbu, rozvážit a zhodnotit důsledky svých rozhodnutí.

Celý článek najdete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3353784-pravo-byt-slyseno-ma-kazde-dite-schopne-formulovat-vlastni-nazor-vzkazuje-simunkova

Související články:
terapie