Práce asistenta pro lidi s autismem je dobrý start do života, říká ředitelka Národního ústavu pro autismus

Datum publikace: 08. 06. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Hana Kulasová vychovávala syna s autismem v 50. letech minulého století, tedy v době, kdy nebyla k dispozici nejen podpora pro pečující osoby, ale prakticky ani základní diagnostika poruch autistického spektra. Z jejích deníků vznikla kniha Kapka kámen vyhloubí, která může současné mladé generaci přinést kromě vlastního příběhu i pokoru.

Lékaři, s nimiž Hana Kulasová konzultovala stav svého syna, ji od péče o něj odrazovali – takové dítě podle nich bylo nevzdělatelné a měla jej umístit do ústavu. S tím ovšem mladá žena nesouhlasila, a tak se péče o „trochu jiného“ chlapce ujala sama. Bez informací, bez zkušeností a bez podpory. V současné době mají rodiče autistických dětí mnohem více informací i možností, jak péči zvládnout. Téma obětování se a hledání prostoru pro vlastní život ale zůstává stále nasnadě. Podle ředitelky Národního ústavu pro autismus Magdalény Šubrt Thórové by rodiče neměli zapomínat na svůj život, protože i v tomto případě platí heslo „spokojený rodič – spokojené dítě“.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/prace-asistenta-pro-lidi-s-autismem-je-dobry-start-do-zivota-rika-reditelka-8501403

Ruce dítěte a dospělého