Postoj Čechů k lidem s duševním onemocněním se zlepšuje, stále ale mají tendenci se jim vyhýbat

Datum publikace: 19. 10. 2021
Periodikum:
irozhlas.cz
Nová studie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) ukazuje, že se mírně zlepšuje postoj české společnosti k lidem s duševním onemocněním. Podle odborníků je to i důsledek tuzemské reformy péče o duševní zdraví a také aktivit bojujících proti předsudkům, například celonárodního projektu iniciativy Na rovinu, řekl ve středu mluvčí NUDZ Jan Červenka.

Výzkum expertů z NUDZ ukázal, že se mírně zlepšil postoj vůči lidem s duševním onemocněním, avšak zlepšení nenastalo v sociální distanci (ochotě pracovat, žít, sousedit nebo přátelit se s někým, kdo má duševní onemocnění). „Takové výsledky jsou v souladu s efektem obdobných destigmatizačních kampaní, jako jsou Time to change v Anglii nebo Obertanement v Katalánsku,“ uvedl vedoucí kolektivu studie publikované v časopisu European Psychiatry Petr Winkler. Vnímání duševního onemocnění jako stigmatu může být pro lidi větší překážkou v běžném životě než samotná nemoc. V minulosti výzkumy opakovaně potvrdily, že v Česku je míra stigmatizace lidí s duševním onemocněním velmi vysoká. Na problematiku má také upozornit Světový den duševního zdraví, který každoročně připadá na 10. října.

Tendence vyhýbat se

„Ze srovnání s jinými evropskými státy je evidentní, že stigma duševních onemocnění v Česku je stále vysoké a lidé stále preferují se lidem s duševním onemocněním spíše vyhýbat, ačkoli mnohdy vůbec netuší, kolik z jejich přátel a kolegů má v této oblasti problémy,“ doplnil Pavel Mohr, předseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/cesi-nudz-dusevni-zdravi-stigma-studie_2110061906_btk

Ženské ruce