Poskytuje pomoc obětem i pozůstalým: Nelze se předem připravit, říká krizová interventka

Datum publikace: 13. 10. 2021
Periodikum:
Vitalia.cz
Dobrovolně se vystavuje situacím, které nikdo z nás v životě nechce prožít. Jezdí k dopravním nehodám, vraždám, znásilněním i do rodin sebevrahů, aby obětem či pozůstalým poskytla psychologickou pomoc. I když je policistka a má hodnost kapitánky, uniformu psychologové běžně nenosí: „Potřebuji být méně formální, v některých situacích by se nehodila a rušila by,“ vysvětluje Drahomíra Švancarová.

Drahomíra Švancarová se věnuje krizové intervenci, jak se říká první psychologické pomoci na místě závažných trestných činů a sebevražd, přes deset let. Hlavní zásady její práce vyznívají vlastně jednoduše: „Důležité je poskytnutí informací a zvyšování pocitu bezpečí,“ popisuje psycholožka a policistka v rozhovoru pro Vitalia.cz.

Tak jednoduché to ale v terénu není. Jak sama říká, každý výjezd je jiný, a i když typově jde o stejné závažné trestné činy či sebevraždy, na kontakt s pozůstalými nebo oběťmi se nikdy předem nelze připravit. Zcela atypické reakce mohou přijít například ze strany dětí. 

V jaké situaci do terénu vyjíždí krizový intervent?

Naší cílovou skupinou jsou oběti trestných činů, mimořádných událostí a pozůstalí po sebevrazích. Zaměřujeme se na závažnější trestné činy, kdy se může jednat třeba o pokus vraždy, těžké ublížení na zdraví nebo vraždu, kde pracujeme s pozůstalými. Z dalších trestných činů, ke kterým hodně jezdíme, jsou znásilnění, trestné činy spáchané na dětech nebo seniorech, kteří patří mezi zvlášť zranitelné oběti. U mimořádných událostí jde třeba o hromadné události – velká dopravní nehoda, velký požár, ke kterému jezdí převážně interventi hasičů, nebo to bylo třeba tornádo na Moravě.

Celý článek najdete zde: https://www.vitalia.cz/clanky/krizova-interventka-poskytuje-pomoc-obetem-i-pozustalym/

pomocná ruka