- Domů
- O čem se mluví
- Poruchy příjmu potravy a jak je rozpoznat
Poruchy příjmu potravy a jak je rozpoznat
Datum publikace: 26. 10. 2012
Periodikum:
toplekar.cz
Pro většinu z nás jídlo představuje potěšení, jiným přináší jen obavy, slzy a výčitky.
Jak odhalit poruchy příjmu potravy - mentální anorexii, bulimii nebo záchvatovité přejídání? Nepodceňujte je, můžou vaše dospívající dítě přivést až na hranici života a smrti.
Skupina mladých ve věku 13 – 18 let patří mezi nejzranitelnější v souvislosti s poruchami příjmu potravy. Ty nejsou způsobené žádnou fyzickou újmou, za to mají většinou základ v neutěšeném psychickém stavu teenagera. Často jsou reakcí na nějakou traumatickou událost, např. rozvod rodičů nebo přechod z jedné školy do druhé, nebo na emocionální zmatek či vnitřní konflikt. Anorexie se projevuje masivním úbytkem váhy, kolísavou náladou a nedostavující se menstruací, pro bulimii je typické zvracení po jídle, nespavost nebo bolest v krku. Záchvatovité přejídání je naopak spojené s rychlým přírůstkem váhy z důvodu epizod nekontrolovaného příjmu obrovského množství potravy.
Všechny tři druhy poruch provází narušené sebevědomí, snaha být někým jiným. Dívky, u nichž je porucha diagnostikována nejčastěji, ztrácejí realistický pohled na svou postavu a posedlost kontrolou váhy je začíná pomalu ovládat.