- Domů
- O čem se mluví
- Pokusů o sebevraždu mezi dětmi přibývá, neumí čelit problémům
Pokusů o sebevraždu mezi dětmi přibývá, neumí čelit problémům
Datum publikace: 25. 04. 2016
Periodikum:
idnes.cz
Pokusů o sebevraždu mezi dětmi stoupá. Jen ve Středočeském kraji v posledních čtyřech letech si život vzalo celkem pět dospívajících, přičemž z toho jen v loňském roce se odehrály v kraji tři sebevraždy. Nedávná smrt třináctileté dívky z Rakovnicka podnítila novou debatu.
"Doba upadá a spolu s ní komunikace, pochopení a morálka. Jakmile se člověk alespoň trochu liší od toho, čemu říkáme normální, je vyvrhelem. Není snadné si najít přátele. Rodiče na vás nemají čas nebo se jim nechcete svěřit. Nikdo pro vás nemá pochopení a vy se musíte se svými problémy vypořádat sami. Jakmile si řeknete, že daná situace nemá řešení, je to začátek konce. Krůček po krůčku se dostanete k názoru, že ukončením života se vysvobodíte," poodhaluje smýšlení své generace osmnáctiletá studentka kladenského gymnázia Tereza B.
Podle primáře Dětské psychiatrické kliniky 2. LF UK a FN Motol Jiřího Koutka za poslední roky významně stoupla potřeba psychiatrické a psychologické péče u dětí a mladých lidí. "Nejsou to jen úzkosti a deprese, ale i další duševní poruchy, kterých je určitě více, než bývalo. Jde například o poruchy příjmu potravy," vysvětluje lékař.
Vysoké nároky
Dnes jsou na děti již od útlého věku kladeny vysoké nároky, což negativně vnímá drtivá většina dospívajících.
"Společnost se nám snaží předkládat ideál, kterého bychom měli dosáhnout. Nároky jsou kladeny na náš vzhled, vzdělání, chování a na mnoho dalšího. Jsme neustále ve stresu ze školy, práce i společnosti. Oproti starším generacím máme nespočet možností, ale náš den má stále jen 24 hodin. Toužíme být ti dokonalí a do deprese nás uvádí pocit, že selžeme, zklameme sami sebe," komentuje Veronika Hájková z třídy O7 Gymnázia Zikmunda Wintera v Rakovníku.
Pod tíhou trendů v dnešní společnosti rodiče podle čtyřicetileté Jany Krahulíkové z Kolína, maminky dvou neplnoletých dětí, své ratolesti přespříliš chválí. "Výchova je příliš benevolentní. Dítě, které je drženo zkrátka, je na svět připraveno lépe než dítě, kolem kterého se rodina točí a má vše. Pouze chválené dítě nemá už od malička žádné překážky, nenaučí se je překonávat, poprat se s nimi. A když na něj padne nějaký problém mimo rodinu, neví, jak ho řešit," vysvětluje svůj postoj Krahulíková.
Celé znění zprávy najdete na: http://praha.idnes.cz/sebevrazdy-deti-ve-strednich-cechach-dvl-/praha-zpravy.aspx?c=A160422_2240992_praha-zpravy_nub