Pohřešované děti se skoro vždy podaří vypátrat. Jak funguje policie po nahlášení takových případů?

Datum publikace: 08. 06. 2021
Periodikum:
lidovky.cz
Na konci května nečekaně zmizeli dva bratři z Hodonínska ve věku deset a dvanáct let. Příběh měl šťastný konec, chlapce se podařilo do pár dní najít. Oba jsou v pořádku. Ne vždy ale pátrání po pohřešovaném dítěti skončí dobře. Skoro celý duben policisté hledali patnáctiletého Tomáše z Brna, bohužel jeho mrtvé tělo objevili po třech týdnech v řece Svratka. Taková tragédie naštěstí nastane málokdy.

Ročně se v Česku ztratí zhruba 1400 dětí, tedy alespoň jejich zmizení někdo ohlásí na policii. Drtivou většinu z nich kriminalisté najdou do pár hodin, maximálně dní. „Zpravidla vypátráme skoro všechny. Každý rok zůstane v policejní databázi jedno až tři nezvěstné děti,“ řekl serveru Lidovky.cz vedoucí odboru pátrání policejního prezidia Jan Rybár. Nejčastěji jde přitom o útěky z domova: starší děti tímto způsobem řeší své problémy a domácí krize. „V celkovém čísle jsou také děti, které opakovaně utíkají z různých ústavů,“ uvedl pro server Lidovky.cz policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Podle šéfky oddělení prevence policejního prezidia Zuzany Pidrmanové dítě ve většině případů uteče ze svého bydliště, neboť si neví rady nebo potřebuje dát najevo protest. Důvodem může být třeba špatné vysvědčení nebo zrada kamaráda.

Celý článek najdete zde: https://www.lidovky.cz/domov/nejnarocnejsi-pripady-na-psychiku-pohresovane-deti-se-skoro-vzdy-podari-vypatrat-malokdy-jde-o-unos.A210606_180313_ln_domov_sed

Žena se dívá do krajiny