Po roce lockdownů už duševní hygiena nemusí stačit. Kdy je čas na antidepresiva?

Datum publikace: 01. 04. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Situace je zátěžová pro všechny, pokud se někdy mají projevit sklony k depresi a úzkosti, tak teď je ta doba,“ říká v Balancu psychoterapeutka a psychiatrička Dana Holubová. Už od začátku pandemie můžeme číst, jak se o sebe a blízké starat z pohledu duševního zdraví. Situace ale trvá, zvětšuje se tlak a pro mnohé není možné udržet se v pohodě. O antidepresivech koluje mnoho nepravdivých informací a s tím spojeného strachu. Už je čas na léky?

 

„Lidé se bojí ztráty kontroly – něco na mě bude mít vliv a já nevím jaký.“ Antidepresiva mají také nežádoucí účinky. Někteří lidé se po nich cítí otupělí, mohou cítit stažení svalů v těle, zažít pokles libida, přibrat na váze nebo zaznamenají potíže se spánkem. Na každého ale léky fungují jinak a vedlejší účinky se dostavit nemusí. Pokud se však objeví, existují další typy léků, které se otestují. Lze vybírat právě i podle nežádoucích účinků – například je-li někdo obézní, lékař může vyloučit ty léky, po kterých se častěji přibírá.

„Člověk depresi na sobě sám špatně pozná, máme schopnost se adaptovat.“ Pokud má někdo depresivní ladění celý život, může být zkrátka zvyklý na to necítit se dobře. Pokud se ale zhorší psychický stav někoho ve vašem okolí, je to často rodina, přátelé, kteří ho upozorní a pošlou za odborníkem. Léky na úzkost a depresi mohou předepsat i praktičtí lékaři. Někteří lidé mají stále obavy ze stigmatizace a nechtějí vyhledat psychiatrickou péči.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/po-roce-lockdownu-uz-dusevni-hygiena-nemusi-stacit-kdy-je-cas-na-antidepresiva-8457891

Související články:
Žena bere léky