Pneumokok krade sluch – chraňte děti očkováním!

Datum publikace: 12. 12. 2017
Periodikum:
ulekare.cz
Pneumokoková onemocnění jsou způsobena bakterií Streptococcus pneumoniae. Mezi následky prodělané infekce může bohužel patřit i trvalá hluchota. Existuje prevence?

Mezi následky prodělané pneumokokové infekce může bohužel patřit i trvalá hluchota. K typickým projevům meningitidy (zánět mozkových blan) patří: horečka, bolesti hlavy, ztuhlý krk.
Tyto časné příznaky bývají často zaměňovány za nachlazení nebo chřipku. Proto jim nebývá věnována patřičná pozornost. Když se meningitida ponechá bez léčby, může dojít až k život ohrožujícímu stavu nebo k závažným postižením nervového systému. Mezi nepříjemné následky bohužel někdy patří i trvalá ztráta sluchu.

Sluch v ohrožení

Odhaduje se, že až 10 % dětí postižených bakteriální meningitidou zůstane do určité míry hluchých. Děti s pneumokokovou meningitidou jsou nejvíce ohroženy tím, že utrpí ztrátu sluchu. Malý pacient může ohluchnout během několika dnů po propuknutí onemocnění. Při meningitidě lékař nasazuje antibiotika. Celosvětově však narůstá odolnost (rezistence) bakterií proti antibiotikům, proto tato léčba nemusí být pokaždé účinná. Jako mnohem lepší způsob ochrany dítěte proti nebezpečným pneumokokům se jeví očkování. Je u nás běžně dostupné a pro nejmenší děti za splnění předepsaných podmínek plně hrazené pojišťovnami.

Očkování šetří nejen zdraví

Studie ukázaly, že ztráta sluchu způsobuje u malých dětí zpoždění řečových schopností a sociálních dovedností. Proto u pacientů, kteří se zotavili z meningitidy, by měl být sluch pečlivě sledován a vyšetřován. Dětem, které po prodělání pneumokokové meningitidy ohluchly, by měl být po rychlém vyhodnocení ztráty sluchu pomocí testů zaveden kochleární implantát.

Celý článek najdete na: https://www.ulekare.cz/clanek/pneumokok-krade-sluch-chrante-deti-ockovanim-326905
další zprávy z médií