Pětina znevýhodněných žáků čelí tlaku na změnu školy, zjistil výzkum

Datum publikace: 19. 05. 2022
Periodikum:
novinky.cz
Každý pátý rodič dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami se v Česku setkal s požadavkem, aby potomek přestoupil na jinou školu. Nejčastěji s takovými návrhy přicházejí pracovníci škol a školských poraden, polovina rodičů jim vyhoví. Vyplývá to z výzkumu, který pro neziskovou organizaci Spolu vypracovala společnost PAQ Research. Autoři výzkumu jeho výsledky představili ve středu.

Požadavku na odchod ze školy podle průzkumu čelí nejčastěji žáci s lehkým mentálním postižením, poruchami chování a nezdravotními druhy znevýhodnění. Průzkum se konal mezi loňským 3. prosincem a letošním 9. lednem. Zúčastnilo se ho 789 rodičů dětí se speciálními vzdělávacími potřebami na základních školách. „Naše data naznačují, že k tlaku na změnu školy dochází více na počátku vzdělávání. Mimo hlavní proud školství (ve speciálních třídách) tedy nekončí jen děti s těžšími mentálními handicapy a kombinovanými vadami,“ konstatoval sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research. Doporučení ke změně školy podle něj často přijímají i rodiče dětí se smyslovým a tělesným postižením či nezdravotním znevýhodněním. „Tlak na jejich vyčleňování může směřovat ke snižování šancí ve vzdělávání i vyčleňování z kolektivu, což má vliv na pozdější sociální kapitál a uplatnění ve společnosti,“ upozornil.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/petina-znevyhodnenych-zaku-celi-tlaku-na-zmenu-skoly-zjistil-vyzkum-40397432

Související články:

Děti ve škole