Pět stresových faktorů školy. Víme, jak je dítěti pomoct překonat

Datum publikace: 25. 10. 2017
Periodikum:
idnes.cz
Z vašeho předškoláka vyrostl prvňák, jenž má své každodenní povinnosti. Taková událost je zlomová jak pro vás, tak pro vaše dítě, které se musí v nové situaci rychle zorientovat a zvyknout si na jiný, přísnější režim. Podívejme se podrobně na několik faktorů, se kterými mívají malí školáci největší problémy.

Stesk po rodičích

Pokud bylo vaše dítě až dosud zvyklé, že jste mu s každým problémem pomohli, může se mu začít stýskat. Nyní se ve třídě plné malých osobností musí prosadit sám za sebe. To může zpočátku přinášet problémy zejména při ranním loučení. Dítě by si ale mělo postupně zvykat.
Jak poznat školní zralost dítěte? Podle hry, kresby i pozornosti"Školní dítě by už nemělo těžce snášet odloučení od rodičů na několik hodin, jde o jednu z komponent školní zralosti. Někdy je to míra odloučení, která může připadat dětem velká, obzvláště když předtím chodily do školky málo nebo vůbec. Pak je možné se zamýšlet nad tím, zda je třeba nutné, aby dítě chodilo do družiny apod. Také se rodiče mohou zamyslet nad tím, kolik času s dítětem vlastně tráví, jak tento čas vypadá a zda je to dostatečné," navrhuje psycholožka Pavla Koucká.

Pokud je ale dítě zralé a přesto odloučení od rodičů snáší špatně, může za tím podle zkušeností Pavly Koucké stát jiná příčina. Většinou se jedná o problémy ve školním kolektivu či vztahové problémy s učitelem.
"Zajímala bych se proto o to, co se děje ve škole. Často také stojí za špatným snášením odloučení problematická situace doma: dítě se bojí o některého z rodičů či o stabilitu rodiny. Například při rodinných krizích, kdy se rodiče ošklivě hádají, či se rodina dokonce rozpadá nebo už rozpadla. Rodiče by s dítětem měli úměrně jeho věku hovořit o tom, co se děje," vysvětluje psycholožka. A dodává, že je důležité dítě informovat, ale na druhou stranu ho zbytečně nezatěžovat mluvením o problému stále dokola nebo pomlouváním partnera.

Školní autorita

Přísná paní učitelka, nerudný školník nebo školní řád, který je třeba dodržovat za všech okolností. Pocity strachu mohou nepříjemně působit na citlivější děti, u kterých se stres může v některých případech projevovat i bolestmi břicha nebo hlavy, nepozorností a zhoršenými studijními výsledky. Tak daleko to ale samozřejmě vůbec zajít nemusí.

Vašemu potomkovi se uleví, když ho vyslechnete a poradíte mu, jak s autoritami vycházet. "Mluvme s dítětem o tom, co se děje. Ptejme se ho, co by mu pomohlo. U mladších dětí pomáhají pohádky a hra na tato témata. Hlavní hrdina je vystrašený z někoho v pozici autority - a pak to překoná. U starších dětí můžeme zase třeba přehrávat doma scénku, jak to s tím učitelem vypadá - chvíli hrajeme učitele, chvíli žáka. Jde o nácvik chování, pomáhá i humor. Můžeme též povědět dítěti vlastní zkušenost - měli jsme někdy sami problém s někým takovým? Co nám pomohlo?" říká psycholožka Pavla Koucká.
Pokud by se vám nerudnost školníka nebo učitele zdála přes míru, můžete dítěti navrhnout i to, že si s ním zajdete promluvit.

Celé znění článku k přečtení na: https://ona.idnes.cz/stresove-faktory-ve-skole-dcj-/deti.aspx?c=A171023_213238_deti_haa

třída