Pedagožka: Nadané dítě své vrstevníky výrazně převyšuje v mnoha ohledech

Datum publikace: 20. 04. 2022
Periodikum:
novinky.cz
Nástup žáků do škol je sice pevně spojen s podzimem a zářím, v případě budoucích prvňáčků a budoucích gymnazistů je ale velmi důležitým měsícem duben, kdy probíhají zápisy do prvních tříd základních škol i přijímací zkoušky na gymnázia. Rodiče v tomto období intenzivně řeší, zda je jejich potomek pro školní docházku či gymnázium dostatečně zralý, resp. nadaný.

A protože projevy nadání jsou velmi různorodé, identifikovat dítko s vysokým potenciálem je často výzvou nejen pro rodiče, ale i pro zkušené pedagogy. Jak talentované děti poznat, jak o ně pečovat a jak rozvíjet jejich předpoklady jsme se ptali pedagožky Petry Kobrové ze základní školy Open Gate.

Každého rodiče asi někdy napadlo, že jeho dítě je výjimečně šikovné, jak ale rodiče poznají, že mají doma skutečně nadané a talentované dítě?

Bezpečně. Takové dítě své vrstevníky skutečně výrazně převyšuje v mnoha ohledech. Bývá především zvídavé, neustále klade otázky (a tím teď nemíním typické „aproč“ u tříletých dětí). Velmi rychle chápe souvislosti, mívá výborné pozorovací schopnosti. Již jako malé je schopné abstrakce, projevuje čilý zájem o písmenka, číslice, různé symboly. Tyto děti také bývají zavilými sběrateli, své exponáty si různě třídí, skládají dle různých kritérií do pořadí.

Celý rozhovor najdete zde: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/pedagozka-nadane-dite-sve-vrstevniky-vyrazne-prevysuje-v-mnoha-ohledech-40394383

Související články:

Dívka běží loukou