- Domů
- O čem se mluví
- Otcové na útěku před dětmi
Otcové na útěku před dětmi
Datum publikace: 02. 05. 2016
Periodikum:
Lidové noviny
V dnešním Česku vyrůstají stovky tisíc dětí jen s jedním z rodičů. Kromě psychosociálních problémů neúplnou rodinu nezřídka charakterizuje i nízký ekonomický status. Na vině je mimo jiné fakt, že velká část rodičů po rozpadu partnerského svazku neplatí svým dětem výživné tak, jak má.
Počet neplatičů výživného na děti v ČR stále roste – vloni šlo u nás o druhý nejčastější trestný čin. Současná vláda ve své koaliční smlouvě slíbila tento závažný problém řešit zavedením takzvaného zálohového výživného. Ovšem návrh příslušného zákona kabinetem zatím neprošel. Rodiče samoživitelé s nižšími příjmy, kteří zůstávají bez alimentů, by podle zmíněného návrhu místo nich dostávali měsíčně určitou částku z veřejných zdrojů. Vyplacené prostředky by se pak z dlužníků snažil "dolovat" stát. Podle zkušeností ze zahraničí je však návratnost takto vynaložených prostředků minimální.
S podporou zákona se ve veřejné debatě nezvykle silně chopily slova ženy a jejich lobby. Není divu: neplatiči alimentů jsou v devadesáti procentech případů muži. Na děti v ústavní nebo pěstounské péči pak někdy neplatí oba rodiče. Režisérka a feministka Olga Sommerová v rámci "propagace" zákona natočila dokumentární film o devíti chudých matkách a jednom otci, nazvaný Samoživy. Další skutečné "samoživy" se rozhovořily v médiích o tom, jak se tu dnes žije matkám samoživitelkám.
Těžký život osamělé matky
Nutnost děti uživit, zabezpečit fyzickou péči o ně a sama je i vychovávat představuje každodenní úmorný kolotoč. Matky často nemají záchrannou rodinnou síť a ocitají se samy tváří v tvář i tak těžkým situacím, jako jsou závažné nemoci nebo úrazy. Z finančních starostí plyne stres, úzkost, deprese. Tyto ženy popisují, jak v noci místo spánku počítají, co je třeba zaplatit. Nákup sportovního vybavení nebo zajištění prázdnin pro ně představuje těžko řešitelný problém. Nejchudší samoživitelky nemají ani na slušné jídlo pro děti.
Z jejich příběhů se mimochodem dozvídáme i něco o otcích neplatících výživné. Někteří se vytratili, sotva se dozvěděli, že z nich otcové budou. Obvykle tu však jde o dlouhodobá soužití, jež dnešní samoživitelky líčí jako tristní. Šlo prý o lháře a podvodníky. Nechybí narkoman, gambler, pijan nebo násilník. Neplatičem výživného se typicky stává kriminální recidivista. Může jím být i chronický lenoch nebo naopak aktivní strůjce nereálných plánů, které rodinu přivedly na mizinu.
Jak vypráví jedna z aktérek zmíněného dokumentu, už když se s partnerem seznámila, inklinoval k alkoholu. Po příjezdu z porodnice ji nechal samotnou s novorozencem v nevytopeném bytě. Za děckem jezdil málokdy, peníze na domácnost dával jen občas. Jednu dobu měla se dvěma dětmi dvacet pět korun na den.
Celé znění článku bylo zveřejněno v tištěném vydání deníku Lidové noviny.
Související články na portálu Šance Dětem: