Otcové a dcery: Proč je tatínek ten, kdo utváří sebevědomí i hodnotu ženství

Datum publikace: 12. 09. 2021
Periodikum:
vlasta.cz
První významný muž v životě ženy. Největší hrdina, větší než Superman. Světlo v temných chvílích i naděje v krizových situacích. Zrcadlo, v němž se dcery učí číst hodnotu ženství. Muž, který utváří jejich sebevědomí. Muž, který vyjadřuje podporu, chválí a důvěřuje jim. Otec, táta, tatínek.

Láska k matce je na mraky vzdálená té, kterou cítí dcera k tátovi. Není ale o nic menší, naopak. Já se svým tátou sdílela spoustu věcí, které jsem s mamkou sdílet nemohla. Byl to on, kdo mě bral tajně na zmrzlinu, na řetízkový kolotoč, kdo mě učil jezdit na kole a kdo mě posadil tajně do větroně. Nikdy mi neřekl „tohle nedělej, to nedokážeš“, ale vždycky říkal „zkus to, neboj se“. Dodával mi odvahu, když mě přemohl strach, a jen s ním jsem měla pocit, že všechno bude v pořádku. Podporoval mě ve všech mých ztřeštěných projektech, ale zároveň nastavoval hranice. Poradil, když jsem potřebovala, a hlavně mi dával svobodu zvolit si to, co jsem chtěla. Dodnes jsem mu za to vděčná.

Otcové a sebevědomí dcer

Výzkumy naznačují mnohé výhody pro dívky, které mají v dětství a pubertě silné vazby s otci. Pokud jsou tátové v životě svých dcer pozitivně přítomni, vyrůstají z nich později ženy se zdravou sebedůvěrou. Jsou také mnohem sebejistější, pokud jde o představu, co v životě chtějí. Výzkumy taky ukazují, že dcery, které mají s otcem bezpečný a láskyplný vztah, jsou asertivnější, aniž by byly agresivní. Je také pravděpodobnější, že ve škole budou mít lepší známky a v budoucnu absolvují vysokou školu. Otec v životě ženy je v ideálním případě nositelem mužských norem, poskytuje dceři jakožto „ženě v malém provedení“ uznání a ocenění, mužskou podporu na cestě životem. Jak říká psycholožka Jitka Douchová, otec má v rámci rodičovského páru jinou roli než matka, alespoň v klasickém rodinném modelu. „Je tím silnějším, mužskou autoritou, je vzorem a ilustrací toho, co reprezentuje mužský svět, ale zároveň tím, kdo její ženství reflektuje.

Celý článek najdete zde: https://www.vlasta.cz/clanek/tatove-a-dcery-20260525.html

otec s dcerou