Osm tipů, jak dětem koupit správné a zdravé boty

Datum publikace: 21. 09. 2021
Periodikum:
maminka.cz
Se zdravýma nohama se rodí téměř všechny děti, přesto jich do první třídy přichází asi třetina s poškozenými chodidly nebo prstíky. V naprosté většině případů za to může nošení nesprávné obuvi. Jak dětské nohy zachránit a kupovat vhodnou obuv? Poradí odborníci.

Na úvod je dobré říct jednu věc: V této oblasti panují velmi odlišné názory, přičemž na jedné straně stojí zastánci pevné kotníkové obuvi od doby, kdy se dítě sotva postaví, a na druhé ti, kdo propagují především bosou chůzi a boty, které ji napodobují. Oslovili jsme lékařku otevřenou moderním trendům. 

Bosá obuv ano, či ne?

Chození celý den naboso není tou správnou cestou. „Boty slouží k ochraně chodidla před zraněním a chladem a také k tlumení drobných mikrotraumat při došlapech na naše moderní rovné tvrdé povrchy. Na ty noha opravdu vymyšlena nebyla,“ říká MUDr. Lucie Horáková, lékařka zabývající se rehabilitací a pediatrií. Takže minimalistická obuv – populární boty naboso – nejsou ideální volbou. „Pokud jste zastánci této obuvi, dávejte ji dětem do přírody, ne do města,“ upozorňuje lékařka a dodává: „Ani značky obuvi nic nevypovídají o jejich kvalitě a obávám se, že pokud dáme na velkou hromadu veškerou dětskou obuv dostupnou v naší republice, polovina z toho je obrazně řečeno rovnou 'na vyhození'," je přesvědčena lékařka. Jak tedy správně vybírat boty pro děti?

Časté kontroly bot 

Kalendář mějte po ruce. Ne každý rodič kontroluje růst nohy tak často, jak by bylo potřeba. „Noha malého dítěte roste rychlostí 15 až 18 milimetrů za rok, u starších dětí pak 8 až 12 milimetrů za rok. Průměrně tak potřebuje měnit botu dvakrát až třikrát ročně. Rodiče by měli průběžně kontrolovat u dětí velikost chodidla, a to u předškoláků a mladších školáků každé dva až tři měsíce, u starších školáků každé čtyři až pět měsíců a u mladistvých jednou za půl roku,“ říká Jana Šůstková, vedoucí vývojového oddělení značky FARE.

Když noha není v pořádku

Nejprve si ujasněte, jestli dítě nepotřebuje přeci jen nějakou specialitu, třeba hodně pevný podpatek, hodně širokou obuv, ortopedické vložky, speciální ortopedickou obuv a podobně. Na to by vás měl při pravidelné preventivní prohlídce upozornit pediatr, případně by měl dítě odeslat na vyšetření ke specialistovi, jako jsou podiatr, rehabilitační lékař či ortoped.

Celý článek najdete zde: https://www.maminka.cz/clanek/8-tipu-jak-detem-koupit-spravne-a-zdrave-boty?fbclid=IwAR2U51tlfsFhfyLuQkqySQrt1cI58qwKU7xM7yJhZOFgQZxsMvWsy_I5SG4

Dětské boty