Osm bludů o sociálním bydlení

Datum publikace: 12. 09. 2016
Periodikum:
Veřejná správa
Vysoké výdaje na bydlení zatěžují rozpočty řady domácností. Pomoci jim může systém sociálního bydlení, jenže mnozí lidé o něm mají nepřesné představy. Ministerstvo práce a sociálních věcí nyní zpracovalo seznam osmi bludů, které jsouo sociálním bydlení ve společnosti zažité.

Mezi skupiny domácností ohrožených sociálním vyloučením v oblasti bydlení patří zejména lidé na začátku a po skončení své profesní kariéry, lidé znevýhodnění na trhu bydlení z důvodu své národnosti, rasy či náboženství, mladiství a mladí, kteří opouští ústavní výchovu, osoby odcházející z vězení, senioři, osoby se zdravotním postižením, bezdomovci a nízkopříjmové domácnosti. Samostatnou skupinu pak tvoří lidé nebo domácnosti, u kterých dojde k dočasnému či trvalému výpadku finančních prostředků z důvodů nemoci, narození dítěte, ztráty zaměstnání, spáchání trestného činu či vystavení tomuto činu nebo odchodu do starobního nebo invalidního důchodu. Dále jde o skupinu osob, které jsou bezprostředně ohroženy na zdraví či životě (oběti trestných činů, například domácího násilí).

A jaké jsou podle ministerstva nejčastější bludy?

1. Byty se budou rozdávat jak na běžícím pásu. A zadarmo

Nikdo byt nedostane ani za peníze, ani zadarmo. Systém sociálního bydlení má podpořit pouze nájemní bydlení, nikoliv bydlení v osobním vlastnictví.

2. Sociální nebo dostupný byt dostanou lidé navždy

Celý systém sociálního bydlení je postaven na tom, že pokud se lidem, kteří bydlí a platí nájem v sociálním nebo dostupném bytě, dostatečně zvýší příjem, tak přejdou do běžného tržního systému bydlení.

3. Systém sociálního bydlení nebude dostatečně motivační

Bude motivační. Stanoví jasně podmínky, které musí lidé splnit proto, aby dostali podporu v podobě sociálního nebo dostupného bydlení, a tak i nižšího nájemného. Zákon cílí na lidi, kteří potřebují pomoci při zajištění a udržení samostatného nájemního bydlení.

4. Sociální bydlení je experiment, který vymysleli úředníci odtržení od reality

U nás se o sociálním bydlení zatím jen „mluvilo“, teprve po více než 20 letech je připraven ucelený návrh, který vychází z reálných množností naší země a učí se z chyb v zahraničí. Jako jeden z mála návrhů nových zákonů byl konzultován s ekonomy, právníky, starosty měst a obcí nebo s lidmi s dlouholetou praxí v terénu.

5. Návrh zákona dává obcím zcela novou povinnost. Útočí na jejich samosprávu

Naopak. Obce mají již od roku 2000 povinnost uspokojovat potřeby svých občanů v oblasti bydlení a rozvíjet sociální péči.

6. Obce budou muset sociální byty platit ze svého, řadu z nich to finančně zruinuje

Obcím může vzniknout finanční ztráta se zajištěním celého systému, ale i na to pamatuje návrh zákona o sociálním bydlení.

7. Starostové se budou muset v krátké době postarat o statisíce osob

Bude trvat pět let, než zákon začne platit v plné míře. Všechny obce budou mít dostatek času se připravit.

8. Obce budou dostávat milionové pokuty za neplnění zákona

Zákon počítá s tím, že některé obce nebudou mít dostatečné možnosti byty zajistit, a proto přichází záchytný systém, který přebere odpovědnost za danou obec.

Celé znění článku najdete v aktuálním vydání časopisu Veřejná správa