Odstranění nosní mandle – ambulantně nebo v nemocnici?

Datum publikace: 29. 03. 2015
Periodikum:
vitalia.cz
Každému třetímu dítěti působí trable, které mnohdy ústí v operační zákrok. Odstranění nosní mandle se může provádět různými způsoby.

ČZjistili jsme, jak probíhají a na co by se rodiče měli připravit.

Nástup do školkového kolektivu s sebou nese téměř jistotu, že sirupy na kašel a kapesníky budou běžnou výbavou následujících týdnů a měsíců. Recidivující onemocnění horních cest dýchacích, kterými si dětský organismus buduje imunitu, ale mohou znamenat zbytnění nosní mandle, která jednoduše přes stále nové infekce nemá čas vrátit se do normálu. A když už se nejedná o „obyčejné nudle,“ nastává problém.

Koho zákrok čeká?

„Dítě má časté záněty středního ucha, čelistních dutin, nosohltanu nebo čichových sklípků,“ popisuje Tomáš Fořt, vedoucí kliniky FortMedica. „Objevují se i časté laryngitidy nebo problémy s nočním spánkem. Děti chrápou s apnoickými pauzami, a to vše už je zdravotně poškozuje.“

Logickým řešením je pak vyšetření ORL lékařem a jeho doporučení nosní mandli odstranit. Takzvaná adenotomie se provádí několika způsoby – klasickou chirurgií, často doplněnou pomocí laseru, nebo novou „nekrvavou“ metodou za použití plasmy. Je na rodičích, pro jakou metodu se rozhodnou.


Celé znění zprávy najdete na: https://www.vitalia.cz/clanky/odstraneni-nosni-mandle-ambulantne-nebo-v-nemocnici/.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: