Odolnost je to nejlepší, co svým dětem můžeme předat, zvládat nesnáze je největší životní umění

Datum publikace: 30. 12. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Anglická slovíčka se dítě v průběhu života doučí. To, jak zvládá nesnáze, se kterými se během života bude muset potýkat, je mnohem důležitější,“ říká psycholožka Pavla Koucká, autorka nové knihy Odolné dítě.

Podle Pavly Koucké je ideální, když může dítě odolné chování pozorovat a učit se od svých rodičů. „Ale i když sami odolní nejsme, můžeme být pořád dost silní na to, že svoje slabosti přiznáme a třeba vysvětlíme dítěti, že se nám nějaká situace nedaří tak, jak bychom chtěli, a že věříme, že ono to dokáže na našem místě zvládnout líp,“ dává příklad psycholožka. Máte panickou hrůzu z únosu? Že se dítě utopí? Že ho pokouše pes? „Na nebezpečí, která život přináší, je dobré upozornit, ale nezatěžujme děti našimi vlastními úzkostmi. Jsou pak vyděšené a sama situace se pak stane traumatem, i když třeba nikdy nenastane. A pro vystrašené dítě je život mnohem těžší,“ upozorňuje Koucká.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/odolnost-je-nejlepsi-co-svym-detem-muzeme-predat-zvladat-nesnaze-je-nejvetsi-8650008

Otec vede dceru za ruku

Související články: