Odměny a tresty ve výchově aneb Jak nevychovat malého tyrana

Datum publikace: 03. 12. 2012
Periodikum:
babyweb.cz
Odměny a tresty jsou nástroje, bez kterých by si většina rodičů neuměla výchovu dítěte představit.

Na první pohled fungují dobře a jejich používání se zdánlivě osvědčilo napříč mnoha generacemi. Odměny a tresty však s sebou nesou i mnohá výchovná rizika, zatímco jejich dlouhodobý pozitivní efekt je přinejmenším sporný.

Tresty a jejich rizika

Tresty patří mezi běžné výchovné prostředky. Obvykle k nim jako rodiče přistupujeme proto, že se domníváme, že tak dítě vychováváme, vštěpujeme mu určité normy chování a morální hodnoty. Trestáme také pro výstrahu a ponaučení – aby dítě příště neopakovalo chování, za které je nyní trestáno.

Často trestáme proto, že jsme byli sami jako děti trestaní. Proto nyní považujeme tresty za normální výchovný prostředek. Trest také bývá prostředkem odreagování vlastních negativních emocí (například strachu o dítě a jeho bezpečí) a frustrací nebo projevem výchovné bezradnosti, bezmoci a nezvládání situace.

Fyzické tresty dítě zastraší a na určitou dobu odradí od nežádoucího chování. Potrestané dítě zároveň se strachem zažívá i frustraci a pocity ponížení, ublížení a vztek. Všechny tyto emoce pak mohou jednoho dne (například v pubertě, kdy již dítě vnímá, že tresty nezapadají do jeho pojetí spravedlnosti) vyplout na povrch v podobě agrese a násilného chování. Dítě navíc může dopět k názoru, že tělesné trestání, tedy násilí, je běžnou normou chování.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/odmeny-tresty-ve-vychove-aneb-jak-nevychovat-maleho-tyrana.

> další zprávy z médií