Odebírání dětí? Nesmí to být hon na rodiče

Datum publikace: 30. 01. 2015
Periodikum:
denik.cz
Jak bych měl vychovávat dítě, aby mi ho sociálka nesebrala?

To je otázka, která se často opakuje v diskusi po zveřejnění případu odebrání dvou malých holčiček z rodiny na Klatovsku. Údajně měly orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD, lidově sociálka) začít šetření na základě tvrzení necertifikované logopedky. Té se jedno z dětí svěřilo, že se s ním tatínek koupal. Dívka měla údajně kladně odpovědět i na otázku, zda jí otec sahal mezi nohy. Otec se následně oběsil.

Debata navíc nastupuje 
v době, kdy se i na mezinárodní úrovni řeší případ rodiny Michalákových a politici kritizují postupy norské obdoby české sociálky – Barnevernetu.

Tyto dva případy jsou ale neporovnatelné, už kvůli kulturnímu rozdílu mezi Českou republikou a severní Evropou. Shodné je to, že předběžné opatření na odebrání může vydat jen soud a proti rozhodnutí je možné se odvolat.

Nicméně představa, že by sociálka mohla dávat návrh na odebrání dětí kvůli společnému koupání, vyděsila 
i přední české psychology. „Já jsem se lekl, aby mě nezavřeli, protože pro moji pětiletou vnučku je odměna, že spíme spolu, když za ní jednou za měsíc přijedu," řekl včera regionálnímu Deníku dětský psycholog Václav Mertin, který spaní rodičů s dětmi naopak vítá. „Rozvíjí to pocit bezpečí," vysvětlil odborník, podle kterého ale musí samo dítě chtít být v kontaktu s dospělými.

Celé znění zprávy najdete na: https://www.denik.cz/z_domova/odebirani-deti-nesmi-to-byt-hon-na-rodice-20150129.html.

> další zprávy z médií