Očkování: záchrana, nebo příčina autismu?

Datum publikace: 23. 10. 2017
Periodikum:
Týden
Třináctiletí chlapci budou moci od ledna příštího roku využít nové bezplatné očkování. Vakcína je bude chránit před lidským papilomavirem (HPV). Zatímco většina lékařů krok ministerstva zdravotnictví schvaluje, řada rodičů pro své děti preventivní dávku odmítá. Bojí se vzniku alergií, astmatu či autismu.

Nejčastější sexuálně přenosnou infekcí je právě HPV. Setká se s ní až osmdesát procent z nás a spojujeme ji zejména s rizikem rakoviny děložního čípku. I proto se proti viru mohou očkovat třináctileté dívky na náklady státu. Jenže zákeřný papilomavirus ohrožuje i chlapce - může způsobit rakovinu v oblasti hlavy, krku či penisu. Stát proto rozhodl, že očkování umožní i mužům, respektive třináctiletým chlapcům. Ministerstvo zdravotnictví, které se inspirovalo v USA, Kanadě či Rakousku, ale čeká náročná vysvětlovací kampaň. Matky už o očkování vzrušeně diskutují na sociálních sítích a na webových fórech. Velmi často jej odmítají - bojí se vedlejších účinků, vakcíny jsou pro některé "ďáblovým dílem".
"Ne, to očkování můj chlapec prostě nedostane. Stačí se podívat na různé kauzy, přečíst si dokumenty. Teď se zabývám působením homeopatik, mám k nim větší důvěru," napsala do skupiny Maminky, co už neočkujete, ozvěte se na serveru eMimimo uživatelka Žaneta. Není sama. Žen, jež se tu kriticky vyjadřují k vakcínám, jsou stovky. "Cílili na dívky, teď už i dokonce na chlapce. Je to farmaceutický komplot," reaguje jiná z žen, tentokrát na Facebooku.

Odborníci jsou pro

Většina lékařů však rozhodnutí státu proplácet vakcínu na papilomavirus i u mužů chválí. "Pokud existuje jakákoli možnost cíleně zabránit vzniku zhoubného onemocnění, má smysl do ní investovat. Nemáme žádnou zázračnou pilulku, která by nádorům předcházela, je třeba využít možností, které se nám v současnosti nabízejí," říká docentka Petra Tesařová, lékařka z Onkologické kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Konečně přestáváme vnímat muže jen jako roznašeče nemoci a začínáme zohledňovat, že jsou sami ohroženi. Není to pět minut před dvanáctou, ale minutu po dvanácté," dodal pro Naše zprávy na TV Barrandov gynekolog Bohuslav Svoboda, přednosta gynekologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Celé znění článku k přečtení na: https://www.tyden.cz

další zprávy z médií