O postižené děti nemají pěstouni téměř žádný zájem

Datum publikace: 11. 04. 2012
Periodikum:
Mladá fronta Dnes
Ministerstvo sociálních věcí chce od roku 2014 posílat děti do tří let věku do náhradních rodin. Průzkum potvrzuje, že najít pěstouny pro nemocné a romské děti bude těžké.

Zájemců o pěstounskou péči je - zdá se - dostatek. Přestěhovat děti do náhradních rodin z kojeneckých ústavů by tak neměl být problém. Přesto se mohou naplnit varování ředitelů těchto zařízení. Ti tvrdí, že lidé nebudou mít zájem o děti postižené a romské.
Čerstvý průzkum Nadačního fondu společnosti J&T zjistil, že o povolání pěstoun má zájem v přepočtu 350 tisíc dospělých. Na druhou stranu se ukázalo, že jen málo adeptů se chce starat o dítě postižené či jiného etnika. V průzkumu 42 procent lidí uvedlo, že nechce mentálně postižené dítě, 33 procent handicapované a 30 procent odmítá dítě jiného etnika.
Děti z národnostních menšin (většinou romské) by doma přijalo pouze 10 % dotázaných. "Celkem pěti procentům zájemců o pěstounství by nevadilo starat se o dítě s mentálním handicapem," uvedla koordinátorka projektu z Iniciativy za rozvoj náhradní rodinné péče Eliška Roubíčková.

"Z našich zkušeností plyne, že mnozí adepti změní názor, když jim vysvětlíme všechny okolnosti a pomůžeme jim," mírní obavy David Svoboda z občanského sdružení Amalthea, které nábory profesionálních pěstounů pořádá. Jejich výběr patří mezi přísné, trvá půl roku a zvládne ho asi 10 % adeptů. Neuspějí například lidé, které motivuje především vyšší finanční odměna, ani ti, kdo by dětem ubližovali nebo nedokázali vytvořit zázemí vhodné pro výchovu.

Málokdo ví, že se pěstounem může stát i jeden dospělý nebo prarodič konkrétního dítěte.
Nyní jsou v Česku asi 3 000 náhradních rodičů a ministerstvo práce a sociálních věcí chystá náborovou kampaň zaměřenou právě na získání lidí ochotných starat se o specifické skupiny dětí. "Proškolíme je, aby o ně uměli pečovat. Je reálné, že z takového množství potenciálních pěstounů, jak plyne z průzkumu, se najde dostatek i pro děti postižené nebo romské národnosti," řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Stát chce pěstouny motivovat i finančně. Ten, kdo se postará o jedno postižené dítě, dostane měsíční plat až 20 tisíc korun. U zdravého dítěte je navržená odměna 8 tisíc. Od roku 2014 začnou úřady posílat děti do tří let věku pouze do náhradních rodin. Od roku 2016 pak chce ministerstvo zvýšit věkovou hranici na 7 let. Stát k tomu přiměla kritika mezinárodních organizací. "Pěstouny začneme aktivně vyhledávat ihned po schválení novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, tedy asi v druhé polovině roku," doplnila Plívová.
Kromě toho chce ministerstvo pracovat s původními rodinami tak, aby z nich děti vůbec nemusely odcházet. Například vytvoří terénní a ambulantní služby pro podporu rodin.

---

FAKTA

Jaký je zájem o pěstounskou péči?

5 % dotázaných má vážný zájem stát se pěstounem. Z nich by: 5 % nevadilo pečovat o dítě s mentálním handicapem, 6 % přijalo dítě s fyzickým postižením a 10 % pečovalo o dítě jiné národnostní menšiny.

Zdroj: průzkum Nadačního fondu J&T

 

Článek autorky Kateřiny Frouzové pochází z deníku Mladá fronta Dnes http://epaper.mfdnes.cz/

 

> další zprávy z médií