O čem se mlčí: Handicap a štěstí se nevylučují. Jak se žije rodičům dětí s postižením?

Datum publikace: 05. 06. 2022
Periodikum:
zeny.cz
Když se narodí postižené dítě, život celé rodiny se otočí o 180 stupňů a jen málo věcí zůstane jako dřív. Řada rodin tenhle nápor nevydrží. Naopak ty, které to zvládnou, jsou pevnější a silnější. Rodiče mluví o tom, že je postižené dítě posouvá dál, mění jejich pohled na svět… Jak se dá vůbec zvládnout život s dítětem, které je „jiné“? Kdy má člověk pocit, že už nemůže dál, a jaké chvíle mu naopak přinášejí radost? O tom všem si v aktuálním díle O čem se mlčí povídal Honza Vojtko s Lenkou Helenou Koenigsmark.

Lenka je máma dvou kluků: desetiletého Bena a šestiletého Maxe. Když se mladší Maxík narodil, nikoho by nenapadlo, že by mohl mít nějaký zdravotní problém. „Okolo jeho pěti měsíců jsem si začala uvědomovat, že se asi nevyvíjí, jak má, a tak jsem to konzultovala s různými lékaři. Dozvěděla jsem se jen tolik, že si každé dítě jde svou cestou a že se vlastně nic neděje. Až mi jeden lékař sdělil, že mám těžce postižené dítě a jak je možné, že o tom nevím ,“ vypráví Lenka. Situace byla o to složitější, že nikdo nebyl schopný stanovit přesnou Maxovu diagnózu – pouze to, že nejblíže je jí dětská mozková obrna.

Celý článek najdete zde: https://www.zeny.cz/zaujalo-nas/o-cem-se-mlci-nesoudim-a-neplanuji-rika-mama-chlapce-s-downovym-syndromem

Související články:

matka s miminkem