- Domů
- O čem se mluví
- Nosíte brýle? Budou na tom vaše děti stejně?
Nosíte brýle? Budou na tom vaše děti stejně?
Datum publikace: 15. 07. 2014
Periodikum:
femina.cz
Oční vady jsou ovlivněny více faktory a geny se na jejich rozvoji podílí, nejsou však tím jediným, co vady vyvolává.
Na pravém oku mám dva a půl dioptrií, na levém dvě. Manžel vidí perfektně. Jak na tom bude naše dcera? Od narození ji bedlivě pozoruju a snažím se odhadnout, po kom z nás má oči. Je jí rok a stále si nejsem jistá. U nás v rodině se totiž krátkozrakost dědí. Mám ji po tátovi a on po své babičce. Pustila jsem se do pátrání, jak to s dědičností vlastně je.
S pátráním mi pomáhala MUDr. Eva Jerhotová z Dětského očního centra, která mi vysvětlila, že každá oční vada se může objevit z jakýchkoli důvodů kdykoli v průběhu života, ale genetika má velký vliv. Konkrétně krátkozrakost patří k celosvětově nejběžnějším očním vadám – momentálně jí trpí více jak 30 % lidí. I když se jako jedna z příčin vzniku uvádí vliv vnějšího prostředí (časté čtení, sledování televizoru, práce na počítači apod.), genetika hraje hodně důležitou roli.
„Největší pravděpodobnost vzniku vady je vždy v rodinách, kde se již vyskytuje. Uvádí se například, že v rodinách, kde je krátkozraký jeden z rodičů, postihuje myopie 20–40 % dětí, v případě, že jsou krátkozrací oba rodiče, postihuje vada 40–60% dětí,“ vysvětluje MUDr. Jerhotová a když upřesňuju, že táta zdědil krátkozrakost po mé prababičce, dodává, že některé studie naznačují, že určité riziko vzniku oční vady nesou nejen děti, ale mnohdy až třetí generace (vnoučata), a to i když jejich rodiče nejsou krátkozrací.
Mé pozorování dcery nebylo od věci
Základem je nic nezanedbat. Poprvé vyšetří dítě už v porodnici, další preventivní kontroly jsou na pediatrech, a to ve 4, 8, 12, 18 a 36 měsících, později pak každé dva roky. „Nejkritičtějším obdobím ve vývoji zraku jsou u dětí první roky života, zrak se totiž po narození u dětí teprve vyvíjí a jakákoli komplikace ho může při zanedbání léčby natrvalo poškodit,“ upozorňuje MUDr. Jerhotová.
„Důležité proto je, aby rodiče, v případě výskytu jakýchkoli očních vad v rodině nebo pokud mají jakékoli pochybnosti, co nejdříve vyhledali odborného lékaře a nechali zrak dítěte vyšetřit. Pravidelné oční prohlídky jsou často jedinou možností, jak oční vadu zjistit, proto doporučujeme absolvovat oční prohlídku i v případě, že žádné příznaky oční vady u dítěte nepozorujete. Výhodou dnes je, že špičková pracoviště umí vyšetřit i docela malé, nespolupracující a nekomunikativní děti, takže lze většinu očních vad odhalit prakticky od 6 měsíce věku,“ dodává.
Celé znění článku najdete na https://www.femina.cz/nosite-bryle-budou-na-tom-vase-deti-stejne/.