Než kontrolovat běžkaře, je třeba ucpat díry. Daniel Prokop o krizi a cestě z ní

Datum publikace: 10. 03. 2021
Periodikum:
czpravy.cz
Daniel Prokop je největším průzkumníkem covidové doby. Respektovaný sociolog spoluvytvořil projekt Život během pandemie , který se opírá o data z veřejných průzkumů, a jako člen Národní ekonomické rady státu (NERV) se snaží pomoci najít cestu z koronakrize.

Jeho hodnocení situace sice nevyznívá úplně optimisticky, což však neznamená, že by v sobě neneslo tolik potřebnou naději. Jak čte data, nasbíraná ve výzkumech, jak hodnotí roli vlády, a má Česko zavřít i průmysl?

Společně s ekonomy Štěpánem Jurajdou a Janem Švejnarem jste napsal v polovině února vládě dopis, v němž jí vyčítáte nezodpovědný přístup k pandemii. Jak se na přístup vlády díváte teď?

V našem dopise jsme zmiňovali konkrétní věci jako zvýšení náhrady mzdy po dobu nemoci, zavedení povinného testování ve firmách, podpoření home office, zvážení tvrdých lockdownů vztahující se minimálně na postižené regiony nebo větší kontroly karantény. V nové vlně výzkumu se zaměstnanců ptáme mimo jiné na zodpovědný přístup zaměstnavatelů při dodržování nastavených pravidel. Zhruba dvacet procent lidí nám říká, že jejich zaměstnavatel testoval už před vládním nařízením, kolem patnácti procent se naopak setkalo s tím, že firma nutila zaměstnance, aby nehlásili kontakty s nakaženými, netestovali se, chodili do práce i po rizikovém kontaktu a podobně. Krajské hygienické stanice by měly firmy mnohem důsledněji kontrolovat.

Provozy mají nést rizika a vyžadovat od zákazníků nošení respirátorů.

Vláda se teď celkem snaží, ale určitě je co zlepšovat. My i další experti jsme též doporučovali uvolnit samoplátcům jednou týdně také PCR testy, kontrolovat dodržování karantén a podmiňovat jejich ukončení negativním testem. Dále vést vymáhání dodržování opatření přes provozy – aby nesly rizika a byly motivované vyžadovat od zákazníků nošení respirátorů. Spolu s podporou a motivací k home office je tedy ještě spousta děr, které se dají ucpat. A často mají vyšší smysl než kontrolovat běžkaře.

Celý text najdete zde: https://forbes.cz/nez-kontrolovat-bezkare-je-treba-ucpat-diry-daniel-prokop-o-krizi-a-ceste-z-ni/.

Související články:
doba covidová