Nevidomý Vláďa a jeho cesta školním vzděláváním

Datum publikace: 28. 09. 2021
Periodikum:
rodina.cz
Poznejte cestu nevidomého Vládi, který se i přes svůj handicap postupně téměř obešel bez asistenta pedagoga a naučil se Braillovo písmo. Jak v jeho případě probíhalo začlenění do kolektivu a vzdělávání vůbec?

Vláďa je dvacetičtyřletý komunikativní mladý muž z Havlíčkobrodska se zájmem o lidská práva. Po narození se u něj projevily potíže se zrakem. Onemocněl šedým zákalem, ke kterému měl dědičné dispozice. Šedý zákal se postupně zhoršil na zelený. Sice prošel experimentální léčbou a zrak se mu až do 9 let zlepšoval, ale pak se mu vidění začalo postupně zhoršovat. Teď vidí světlo, tmu, obrysy a stíny velkých předmětů a kontrastní barvy na prudším světle. I přes svůj handicap prošel hlavním vzdělávacím proudem, na střední škole dokonce téměř bez podpory asistenta pedagoga.

O svém vzdělávání říká, že bylo hodně o štěstí na lidi, kteří měli otevřenou mysl a nebrali jeho zrak jako něco nepřekonatelného, ale naopak jako něco, co by je mohlo v jejich práci posunout dál, a proto se snažili vždy udělat maximum. Zeptali jsme se ho na pár otázek...

Celý článek najdete zde: https://www.rodina.cz/clanek12565.htm

Související články:
nevidomý muž a asistentka