- Domů
- O čem se mluví
- Nepravidelný spánek u malých dětí ovlivňuje jejich mozek
Nepravidelný spánek u malých dětí ovlivňuje jejich mozek
Datum publikace: 10. 07. 2013
Periodikum:
tyden.cz
Nepravidelný spánkový režim může u malých dětí neblaze ovlivnit vývoj jejich mozku a školní výsledky, ukazuje nejnovější studie. Ukládání ke spánku pokaždé v jinou dobu přitom více ovlivňuje děvčátka než chlapce, píše Guardian.
Vědci z University College London sledovali více než jedenáct tisíc sedmiletých dětí a konstatovali, že ratolesti ukládané od tří let do postýlek ve stejnou dobu měly lepší výsledky ve čtení, matematice i prostorových dovednostech než děti chodící spát nepravidelně.
Podle britských vědců nedostatek rutiny může ovlivnit raný vývoj dětí narušením jejich biologických hodin, přičemž nedostatek spánku zhoršuje schopnosti pamětí a učení. "Nejvíce jsou děti ovlivněny ve třech letech, což je znepokojující. Pokud malé děti nechodí pravidelně spát, nedokážou pak zpracovat všechny informace z okolního světa a později musí vyvíjet větší úsilí, což je staví na složitou cestu," říká profesorka Amanda Sackerová.
Celé znění článku najdete na: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/deti/nepravidelny-spanek-u-malych-deti-ovlivnuje-jejich-mozek_275984.html.