Nepanikařte, na změnu rodičovské máte času dost, uklidňuje Úřad práce

Datum publikace: 07. 01. 2020
Periodikum:
zpravy.aktualne.cz
Rodiče, kteří chtějí pobírat vyšší měsíční rodičovskou už od ledna, si mohou změnu příspěvku vyřídit až do konce měsíce. Dávku by si měli nejdřív upravit hlavně příjemci, jejichž potomkovi budou letos čtyři roky. Rodiče malých dětí na to upozornilo generální ředitelství Úřadu práce. Chce tak zmírnit jejich nápor a čekací lhůty. Odbavení nyní trvá v průměru několik desítek minut.

Celková rodičovská se zvedla 1. ledna z 220 000 na 300 000 korun a u vícerčat z 330 000 na 450 000 korun novým žadatelům i nynějším příjemcům. Měsíční částku si lidé mohou upravit jednou za tři měsíce. Nejvýše mohou pobírat příspěvek ve výši mateřské, tedy 70 procent základu příjmu. "Úřad práce se na změny pečlivě připravoval, je ale zapotřebí eliminovat případné zbytečné čekací lhůty a nápor klientů," uvedla generální ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. Podle ní úředníkům v případě potřeby vypomáhají jejich kolegové z agendy zaměstnanosti či jiných útvarů. "Odbavení rodičů trvá v průměru několik desítek minut. V případě detailního projednávání se může doba mírně protáhnout," upozornila.

Podle mluvčí úřadu Kateřiny Beránkové rodiče "nemusí panikařit" a mohou si částku změnit až do konce měsíce. Lednový příspěvek se vyplácí v únoru, nyní lidé dostanou prosincový. "Na vyřízení tak mají dostatek času. V tuto chvíli by si měsíční částku měli upravit především ti, jejichž dítě dosáhne letos čtyř let. Ostatní rodiče mohou změnu volby provést kdykoli v průběhu celého roku," uvedla Beránková. Ke změně měsíční dávky slouží formulář Volba výše rodičovského příspěvku. Vyplnit ho mohou lidé na úřadu práce. Možné je žádost poslat také přes datovou schránku, e-mailem s ověřeným elektronickým podpisem nebo poštou. S elektronickým občanským průkazem je možné se přihlásit také přes https://www.identitaobcana.cz/Home.

Na webech se loni objevily rady, aby si rodiče nejdřív měsíční příspěvek snížili a pobírání rodičovské si protáhli do letoška. Po Novém roce si pak měli zase co nejdřív dávku navýšit. V Česku loni podle údajů úřadu práce přibylo rodičů, kteří si nechávali vyplácet nižší měsíční rodičovský příspěvek a pobírali ho delší dobu. Zatímco předloni v listopadu částku do 6000 korun mělo 67 500 matek a otců, loni v listopadu jich bylo přes 83 600. Minulý rok od srpna do listopadu se pak počet zvedl o 2000.

Celý článek najdete zde: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nepanikarte-na-zmenu-rodicovske-je-jeste-cas-uklidnuje-urad/r~20f2bef2307e11ea84c6ac1f6b220ee8/

Matka s novorozencem