Neočkované chrání očkovaní. Ale když onemocní, může to skončit smrtí

Datum publikace: 12. 06. 2012
Periodikum:
onadnes.cz
Třicetiletá Lenka odmítá svou malou dceru očkovat a tvrdí, že navzdory tomu je její Vendulka zdravá jako rybička.

Podle Státního zdravotního ústavu to ovšem může být jen díky tomu, že v Česku je vysoký počet očkovaných dětí, takže se zde nešíří žádné vážné choroby jako jinde v Evropě.

"Dotyčná paní zneužívá toho, že v jejím okolí je vysoká proočkovanost, díky které se infekční onemocnění u nás nešíří jako v jiných státech," reagovala Kateřina Fabiánová z Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu na příběh paní Lenky, který jsme zveřejnili minulý týden (více čtěte zde).

O povinné očkování se česká veřejnost začala více zajímat poté, co Nejvyšší správní soud vyhověl stížnosti ministerstva zdravotnictví ve sporu o očkování hexavakcínou, kterou jsou očkovány děti v prvním roce života. Rodiče, kteří očkování dítěte odmítnou, budou muset nově počítat s možností pokuty (více čtěte zde).

Kateřina Fabiánová ze zdravotního ústavu s odvoláním na informace z evropských zemí poukazuje, jak nebezpečné mohou být například spalničky, proti nimž se v Česku také povinně očkuje.

 

Celé znění článku najdete na http://ona.idnes.cz/neockovane-chrani-ockovani-kdyz-ale-onemocni-muze-to-skoncit-smrti-1fu-/zdravi.aspx?c=A120611_094000_zdravi_pet

 

> další zprávy z médií