- Domů
- O čem se mluví
- Není nutné, aby děti zůstávaly v ústavu, když mohou mít individuální péči
Není nutné, aby děti zůstávaly v ústavu, když mohou mít individuální péči
Datum publikace: 19. 05. 2015
Periodikum:
denik.cz
Pomáhat můžete nejrůznějšími způsoby. Ideální pomocí pro čerstvě narozená miminka, které jejich matky opustily, je pěstounská péče.
Ta může být dlouhodobá i přechodná, přičemž ta přechodná je u nás nyní brána jako regulérní zaměstnání, za které pěstouni dostanou plat.
Kritické hlasy mluví o zneužívání a dělání si z toho byznys, ale když si přečtete rozhovor s manžely Janou a Jaroslavem Toušovými z Čakovic, tak zjistíte, jak to ve skutečnosti chodí. Oba se momentálně starají už o své páté miminko.
Zajímá vás, jak taková pěstounská péče probíhá, jak se pěstouni cítí, když soud nařídí miminko odevzdat k adopci, jestli jej mohou poté ještě vidět a další zajímavosti? Tak s chutí do čtení, na otázky společně odpovídají Jana i Jaroslav.
Můžete vysvětlit hlavní rozdíly mezi dlouhodobou a přechodnou pěstounskou péčí? Samozřejmě kromě délky péče.
Přechodná péče je místo toho, aby dítě nešlo do kojeneckého ústavu. Je to na dobu, kdy to dítě potřebuje pomoct. Do roka musí stát jeho situaci vyřešit. Mezitím se řeší jeho situace, než někam půjde. Buď nazpátek do biologické rodiny, třeba i širší babičky, tety nebo k adopci nebo právě do té dlouhodobé pěstounské péče.
U vás se jedná o tu přechodnou, že?
Ano, jsme profesionálové. Od nás pak může dítě třeba přejít k dlouhodobým péčím. Oba dva musíme být profíky, jsme schválení, oba za sebou máme školení a oba jsme účastníci řízení. Plat dvacet tisíc korun hrubého je ale pouze jeden.
Celé znění zprávy najdete na: https://www.denik.cz/z_domova/neni-nutne-aby-deti-zustavaly-v-ustavu-kdyz-mohou-mit-individualni-peci-20150516-62ni.html.
Související článek na portálu Šance Dětem: