Neléčená tupozrakost u dětí poškodí zrak. Nenávratně

Datum publikace: 13. 09. 2013
Periodikum:
idnes.cz
S léčbou dětské tupozrakosti se vyplatí neotálet. Pokud tuto vadu podceníte, může skončit celoživotním poškozením zraku a v některých případech dokonce i slepotou.

Proto je důležité své dítě nechat vyšetřit u odborného lékaře ještě před zahájením školní docházky, kdy má největší šanci na úplné vyléčení. Podle statistik má nezjištěnou oční vadu každé dvanácté dítě ve věku čtyř let. S rizikem vzniku tupozrakosti se rodí zhruba čtyři procenta dětí. 

Obvyklé preventivní prohlídky u praktických lékařů však některé oční vady nemusí vždy odhalit, zrak dětí by měl být vyšetřený na odborném pracovišti. Problémy, které tupozrakost způsobuje, se promítají nejen do školních činností, ale i do běžného života. Dítě se špatným viděním se ve škole rychleji unavuje, ztrácí koncentraci a zlobí.

Šanci na úplné vyléčení mají hlavně předškoláci

U tupozrakosti dochází ke ztrátě prostorového vidění, člověk často vidí jako přes matné sklo, prakticky se stává jednookým. To pak velmi ovlivňuje kvalitu života a může způsobovat velké omezení v činnostech, sportu, zájmech a samozřejmě později také v zaměstnání, neboť tupozraký člověk některá zaměstnání vykonávat nemůže.

Celé znění článku najdete na http://ona.idnes.cz/tupozrakost-a-lecba-04s-/zdravi.aspx?c=A130912_091255_zdravi_pet

 

> další zprávy z médií