- Domů
- O čem se mluví
- Nejstarší matky světa. Kdy je už moc pozdě na dítě?
Nejstarší matky světa. Kdy je už moc pozdě na dítě?
Datum publikace: 21. 12. 2017
Periodikum:
ona.idnes.cz
Díky pokrokům vědy ve věci umělého oplodnění se objevily případy žen, kterým se narodilo dítě ve věku přes padesát, někdy dokonce blízko sedmdesátky. Nedávné úmrtí Carmen Bousadaové (70), která porodila v 67 letech dvojčata, vyvolalo diskuse nad tímto tématem.
Zmínky o matkách v pokročilém věku najdeme už v Bibli. Abrahámova manželka Sára porodí syna Izáka v devadesáti - a je to považováno za zázrak. Po většinu naší historie bylo možné, aby měla žena dítě pouze do doby před klimakteriem.
Objevy reprodukční medicíny - především oplodnění in vitro a aplikace darovaného oplodněného vajíčka, umožnily tuto přirozenou hranici překonat. Gynekologové ale považují již věk 35 až 40 let na první těhotenství za rizikový, po padesátce se nebezpečí komplikací ještě zvětšují. Příchod menopauzy pak těhotenství téměř znemožňuje, je nutné použít darovaná oplodněná vajíčka a nasadit hormonální přípravky. Při těhotenství ve vyšším věku také hrozí diabetes, vysoký tlak, potrat, předčasný porod a nízká porodní váha novorozence.
Na druhou stranu ale nelze tyto předpoklady generalizovat, protože záleží především na fyzickém stavu a zdraví ženy. Stejně tak je možné, i když neobvyklé, aby žena počala po padesátce přirozenou cestou.
Údajně nejstarší ženou, která porodila dítě, měla být Ellen Ellisová z Walesu, která měla v roce 1776 porodit své třinácté dítě ve věku dvaaosmdesáti let. Nejstarší potvrzenou matkou je Ruth Kirstlerová z amerického Portlandu, která v roce 1956 porodila dceru ve svých 57 letech. Tyto případy můžeme vnímat jako zázraky přírody, lékaři sami byli prý těhotenstvím žen zaskočeni.
Objevy reprodukční biologie ale dnes umožňují otěhotnět ženám i po menopauze, tedy ženám, které by "podle přírody" již děti mít neměly. To s sebou samozřejmě nese mnoho kontroverzí - má žena v tomto věku právo otěhotnět? Nejedná se o sobectví? Nevystavuje nenarozené dítě zbytečnému riziku? Zatímco se veřejnost dohaduje nad důsledky těhotenství v pozdním věku, lékařská věda postupuje ve svých poznatcích dál.
Celý článek najdete na: https://goo.gl/44FsfY
Související články na portálu Šance Dětem:
- Příbuzenská pěstounská péče
- Hledání předků i rodičů. Lék, kterým se dá bojovat proti vykořeněnosti
- Dítě nemocného rodiče