Nejčastější příčinou odebrání dítěte je chudoba. Do rodiny se vrací jedno dítě z deseti

Datum publikace: 26. 05. 2016
Periodikum
socialnirevue.cz
Špatná sociální situace stojí nejčastěji za tím, proč se rodiče vzdají dítěte nebo jim je odebráno. Po roce pak putuje od profesionálních pěstounů do adoptivní rodiny, dlouhodobým pěstounům nebo se vrací zpět ke svým biologickým rodičům. Těchto případů je ale nejméně ze všech.

Podle statistiky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) byl počet dětí, které byly během roku 2015 v pěstounské péči nebo péči poručníka, 14 tisíc. To je o 775 méně než předloni. 

Loňský rok ji opouštělo 2014 dětí. Devět set z důvodu plnoletosti, další šly k adoptivním rodičům, do ústavu nebo jiné náhradní péče. Zpět k biologickým rodičům odešlo 204 dětí, to je jen každé desáté dítě. 

Nejčastějšími příčinami odchodu dítěte z vlastní rodiny je podle MPSV chudoba rodičů či špatný zdravotní stav rodičů, ztráta bydlení nebo zanedbání dítěte. 

"Usilujeme o zkvalitnění systému péče o ohrožené děti tak, aby jich co nejméně muselo být ze svých rodin odebráno," řekla ministryně práce Michaela Marksová. "Když je to opravdu nezbytné, aby pokud možno šly do pěstounské péče, a až naposledy do péče ústavní. Jednoznačnou prioritou je posílení sociálních služeb na podporu rodin a vytvoření systému sociálního bydlení."

Celý článek čtěte na: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/k-rodicum-se-vraci-od-pestounu-jen-jedno-dite-z-deseti-351921.

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: