Neberte dětem speciální školy, zlobí se učitelé

Datum publikace: 12. 06. 2012
Periodikum:
denik.cz
„Odvážné závěry Úřadu veřejného ochránce práv, který náš stát kritizuje za péči o romskou minoritu, jsou v příkrém rozporu se závěry výzkumu Agentury pro základní práva ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN," uvádí šéf Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař.

Ombudsman Pavel Varvařovský na vyvažování a okolky moc nedá. Minulý týden pohrozil politikům, že když nebudou závěry jeho zpráv respektovat, z úřadu odejde. Nelíbí se mu například, že zákonodárci schválili úpravu, podle níž bude možné nepřizpůsobivé jedince vykázat z katastru obce. A trvá také na tom, aby romští žáci bez zdravotního handicapu chodili do běžných základních škol.

Když pracovníci jeho kanceláře na základě rozsáhlého výzkumu zjistili, že třetinu posluchačů praktických, dříve zvláštních škol tvoří Romové, rozhodl se konat. Vyzval poslance, aby přímo do zákona vtělili zákaz podobné segregace.

„Ochránce doporučuje ministerstvu školství vypustit z vyhlášky možnost zařazení žáka bez postižení do speciální třídy nebo školy bez náhrady, a to pro její rozpor se školským zákonem," píše se ve zprávě. Resortní předpis z loňského roku totiž umožnil dítě na přechodnou dobu umístit do speciální školy nejen kvůli zdravotnímu postižení, ale také znevýhodněnému sociálnímu prostředí. S existencí praktických škol chce vláda podle přijaté strategie skoncovat v roce 2015.

Svět to vidí jinak

Varvařovského postup ale rozlítil speciální pedagogy. „Odvážné závěry Úřadu veřejného ochránce práv, který náš stát kritizuje za péči o romskou minoritu, jsou v příkrém rozporu se závěry výzkumu Agentury pro základní práva ve spolupráci s Rozvojovým programem OSN," uvádí šéf Asociace speciálních pedagogů Jiří Pilař.

Analýza konstatuje, že se českým Romům na trhu práce relativně daří a jsou na tom nejlépe z 11 evropských zemí, když jich je zaměstnáno 40 procent oproti 10 až 20 procentům v ostatních státech. Nejlépe je na tom ČR i s úrovní dosaženého vzdělání, kdy podíl středoškolsky vzdělaných Romů dosahuje téměř 30 procent oproti 15 v dalších zemích. „Asociace odmítá kroky veřejného ochránce práv a jeho týmu. Jsou doprovázeny neznalostí, neodborností a ve svých vyjádřeních ještě více polarizují naši společnost," soudí Jiří Pilař.

Odborníci míní, že speciální školy romské děti nediskriminují, ale naopak jim podávají pomocnou ruku tam, kde běžné školství selhalo. Náměstek ministra školství Ladislav Němec navíc podotýká, že resort se integraci romské menšiny dlouhodobě věnuje. Kupříkladu loni na tento účel do škol poslal 126 milionů korun.

Celé znění článku najdete na: https://www.denik.cz/z_domova/neberte-detem-specialni-skoly-zlobi-se-ucitele-20120612.html.

> další zprávy z médií