Na psychiatra čekají děti i půl roku. Je jich málo a mladé lékaře obor netáhne

Datum publikace: 20. 07. 2020
Periodikum:
idnes.cz
V Česku chybí asi polovina potřebného počtu psychiatrů pro děti a dorost. V některých regionech tak rodiče s ratolestmi čekají na návštěvu u specialisty až půl roku. Zmenšit zátěž by mohly nově vznikající specializované skupiny, které mají zaručit, že pedopsychiatři se budou věnovat jen vysoce specializované práci.

„Syn nedával ve škole pozor, hádal se s učiteli, jednou dokonce odešel sám od sebe z hodiny. Škola nám doporučila návštěvu psychiatra,“ popsala matka z Olomoucka. Jenže na termín čekala s devítiletým synem přes čtyři měsíce. Psychiatr mu poté diagnostikoval ADHD neboli hyperaktivitu s poruchou pozornosti. „Po nasazení léků se mu zlepšily známky, rozhodně to pomohlo. Ale čekat čtyři měsíce je hodně,“ dodala. Sehnat dětského psychiatra není v Česku snadné. „V České republice je méně než sto pedopsychiatrických ambulancí a čekací doby jsou skutečně dlouhé,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Jitka Nováčková. Podle ní by jich měl být asi dvojnásobek. Nejlepší je situace v Praze. Ani tam ale není síť dostatečná. V hlavním městě se čeká většinou do dvou měsíců, horší to je v regionech. Tam může rodič čekat třeba i půl roku.

Měsíce čekání přitom nejsou v Evropě a Severní Americe žádnou raritou. Podle předsedy sekce dětské a dorostové psychiatrie České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP) Ivo Paclta má problém s nedostatkem pedopsychiatrů většina zemí. Přesto Paclt přiznává, že především na úrovni primární specializované ambulantní péče jsou čekací lhůty dlouhé. Kromě samotného nedostatku pedopsychiatrů také chybí adiktologové pro nezletilé závislé. „Takových pacientů je skutečně hodně, mají problémy nejen s alkoholem, ale i s jinými návykovými látkami, jsou tak vážně ohroženi pro období dospělosti,“ řekl Paclt.

Pedopsychiatry zatěžuje i fakt, že rodiče často řeší problém až pozdě, kdy léčba zabere více času. Dlouho totiž zvažují, jestli se na psychiatra skutečně obrátit. „V takovém případě doporučuji, aby rodiče co nejdříve objednali pedopsychiatrické vyšetření. Pokud se později rozhodnou jinak, není problém vyšetření odvolat,“ radí psychiatr Paclt. Pedopsychiatrie je navíc složitá třeba kvůli nutnosti pracovat s celou rodinou. Každý pacient je tak velmi časově náročný.

Celý článek si můžete přečíst zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/psychiatr-pro-deti-a-dorost-pedopsychiatr-reforma-psychiatricke-pece.A200702_105347_domaci_knn

Související články na portáu Šance Dětem