Na jakou pomoc mají nárok rodiny pečující o postižené dítě?

Datum publikace: 08. 01. 2020
Periodikum:
emimino.cz
Rodiče, kteří se starají o postižené nebo vážně nemocné dítě, se mohou dostat do vážných finančních potíží. Na koho se obrátit s prosbou o pomoc a na co mají nárok?

Celodenní péče o postižené dítě neumožňuje, aby oba rodiče pracovali. Absence druhého příjmu je pak citelně znát na rodinném rozpočtu. Navíc postižené nebo nemocné děti často potřebují rehabilitace a pomůcky, jejichž cena se může vyšplhat na několik desítek i stovek tisíc korun. Ve chvíli, kdy se rodiče od lékařů dozví o vážné diagnóze svého dítěte, nejvíce potřebují psychickou a také sociální pomoc. Z dlouhodobého hlediska je pro většinu z nich důležitá především finanční podpora. Náklady na péči o nemocné dítě se podle studie nadace Dobrý Anděl pohybují kolem 135 tisíc korun ročně.

Rodiče se mohou obrátit na stát

Rodiče pečující o postižené dítě mají nárok na příspěvek na péči. Ten je určený pro péči o děti starších jednoho roku, ale i dospělým osobám, které jsou kvůli špatnému zdravotnímu stavu závislé na péči jiné osoby. Tato částka je variabilní. Stát posuzuje především schopnost zvládat základní životní potřeby, mobilitu, komunikaci a orientaci. Rodiče mohou podle závažnosti stavu dítěte zažádat o částku v rozmezí od 3 300 až do 19 200 Kč.

Rodiče dítěte staršího jednoho roku se zdravotním postižením mají nárok na příspěvek na mobilitu, a to ve výši 550 Kč měsíčně. Stejně tak mohou získat příspěvek na zvláštní pomůcku, vyžaduje-li to stav dítěte. Maximální částka se pohybuje kolem 400 tisíc korun. Na ni dosáhnou v případě, že budou potřebovat vybudovat speciální plošinu. Na první dítě, kterému byl diagnostikován nejtěžší stupeň postižení (ZTP/P), mohou rodiče uplatnit daňové zvýhodnění ve výši 2 534 měsíčně. Pokud se rodině narodí ještě druhé postižené dítě, mohou požádat o částku 3 234 Kč, v případě třetího a dalšího dítěte se ZTP/P se jedná o příspěvek 4 034 Kč.

Získání průkazu osoby se zdravotním postižením přináší finanční i praktické úlevy. Kromě možnosti parkování na vyhrazených místech, nemusí osoba pečující o postiženého platit dálniční známku. Nemocné dítě i doprovod mají také nárok na zlevněné vstupné na různé kulturní, zábavné i vzdělávací akce.

Celý článek najdete zde: https://www.emimino.cz/clanky/na-jakou-pomoc-maji-narok-rodiny-s-postizenymi-detmi/