Mýty o autismu přežívají. I mezi odborníky

Datum publikace: 21. 04. 2016
Periodikum:
denik.cz
„Kdyby se můj syn dožil 100 let, byl by normální," řekla před lety maminka chlapce, který byl předlohou filmového Rain Mana. Snímku popisujícího soužití dvou bratrů, z nichž jeden je autista.

Ačkoli se informovanost o autismu pomalu zlepšuje, jen málokdo si uvědomuje, že dospělí s autismem se s věkem zlepšují a rozvíjejí. Přístupni vzdělávání jsou v době, kdy my ostatní začínáme mít problémy s pamětí a nejsme už tak přizpůsobiví a flexibilní. Potřebují k tomu ale naši pomoc.

Autismus již není záhadným pojmem jako ještě před deseti lety, situace však stále není ideální. „Existuje mnohem víc škol, kde mají povědomí, jak pracovat s dětmi s autismem. V některých menších regionech ale stále potřebná péče dostupná není. Navíc i mezi odbornou veřejností stále převládá řada mýtů o tom, co je autismus – zejména u lehčích forem tohoto handicapu," říká Magdalena Čáslavská, ředitelka APLA Praha a střední Čechy.

V Praze je podle ní situace mnohem lepší než např. v Libereckém kraji, kde je stále velmi těžké sehnat pro dítě s autismem třeba asistenta pedagoga. Odborníci věří, že nový školský zákon pomůže rozdíly mezi jednotlivými kraji alespoň v této oblasti srovnat.

Až do konce dubna probíhá kampaň za zvýšení povědomí o autismu „Česko svítí modře", která se letos zaměřuje na komunikaci. Právě ta je jednou ze tří oblastí, které jsou pro lidi s autismem problematické. „Diagnostika je výrazně lepší. Onemocnění umíme rozpoznat již mezi 15 až 21 měsíci věku dítěte. Stále se ale šíří nesmyslné mýty, například, že děti s autismem se nemazlí nebo nemají oční kontakt, setkáváme se s tím i u odborníků," říká ředitelka Národního ústavu pro autismus Kateřina Thorová. Podle ní velmi ubližuje neodborný přístup ve školách a školkách při nerozpoznání onemocnění, kdy se tlačí na normalitu a rodiče jsou obviňováni z toho, že dítě nedokázali správně vychovat. Čím dříve se autismus diagnostikuje, tím dříve je možné zahájit včasnou intervenci. Právě stanovení správné a včasné diagnózy ale u nás zůstává velkým problémem. Kromě toho, že na odborné vyšetření může rodina čekat i rok, závěry od různých odborníků se často liší.

Celé znění zprávy najdete na: https://www.denik.cz/z_domova/myty-o-autismu-prezivaji-i-mezi-odborniky-20160419.html.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: