Může být změna genderu u někoho jen módou? No a co, říká matka transgender dívky

Datum publikace: 21. 09. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Že je Ema trans, se projevovalo už v útlém dětství. Rodiče, kteří si myslí, že mají doma chlapečka či holčičku, a ve skutečnosti je to v mozku jejich dítěte naopak, tyto projevy někdy přehlíží až do puberty. I já jsem to nějaký čas obtížně zpracovávala,“ říká novinářka Kateřina Jonášová, která je matkou trans dítěte.

Podle odborných výzkumů jsou u nás stále transgender lidé vystaveni jak diskriminaci například ve školství, tak jsou ve velkém riziku rozvoje depresí a sebevražedných myšlenek, což potvrdila například letošní studie Národního ústavu duševního zdraví. „Že je vaše dítě trans, poznáte,“ naráží Kateřina na fakt, že děti i dospívající prochází různými obdobími, kdy se vzhledem nějak vymezují a liší. „I já jsem si v dospívání říkala několik let mužským jménem. Ale byla to hra. Cítit se v mužském těle jako holka ale hra není,“ dodává. Pro dnešní mládež je podle ní už setkání s lidmi, kteří se definují jako genderově odlišní, třeba non-binary“, úplně normální. Co ale říká na obavy, že se někdo může prezentovat jako odlišný gender třeba jen kvůli módě, a jak říká  „genderové revoluci“? 

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/muze-byt-zmena-genderu-u-nekoho-jen-modou-no-a-co-rika-matka-transgender-divky-8571931

Související články:
Chlapec s namalovanou duhou na obličeji