Můj brácha má Downův syndrom. Co moje děti?

Datum publikace: 19. 05. 2014
Periodikum:
babyweb.cz
Každá maminka se těší na svoje miminko a každá má taky trochu obavy, aby bylo zdravé. Některé ženy ovšem mají strach o zdraví miminka větší a podložený tím, že v jejich rodině nebo v rodině partnera se vyskytuje dědičné onemocnění či postižení.

Nakolik jsou takové obavy oprávněné a co dělat, když se vás to týká?

V první řadě je zbytečné se celé těhotenství strachovat a čekat až do porodu, jak to dopadne. Dnešní medicína už umí v mnohém pomoci a snížit riziko na minimum už v době, kdy se žena teprve chystá otěhotnět.

A pak je také dobré vědět, že u různých nemocí a postižení jsou rizika i možnosti různé. Mnohdy je riziko pro budoucí miminko i nulové a maminka by se zbytečně stresovala. Jinými slovy: co platí pro jednu nemoc, nemusí platit pro jinou. A proto nejlepší cesta, když si nejste jistá, je navštívit genetika.

Nebojte se obrátit na odborníka

Do ordinace genetika vede nejjednodušší cesta přes obvodního lékaře nebo gynekologa, který vám dá doporučení a může i poskytnout kontakt. Někdy je třeba jet za genetikem do většího města.

Každopádně vyšetření u něj není třeba se obávat, naopak. Vlastně je to tak trochu jiná ordinace, nepíchají se žádné injekce, nic nebude bolet.

Vyšetření je založeno na podrobné konzultaci s pacientem, je dobré vzít s sebou co nejvíc zdravotní dokumentace o postižení či nemoci, pokud je máte k dispozici. Ale i když přijdete „s prázdnýma rukama“, nic se neděje – genetik sestaví podrobný rodokmen a podle typu nemoci sám zvolí další potřebná vyšetření. Nejčastěji jde o vyšetření chromozomů, takzvaný karyotyp, nebo se vyšetřují konkrétní mutace u konkrétní choroby.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/muj-bracha-ma-downuv-syndrom-co-moje-deti.

 

> další zprávy z médií