- Domů
- O čem se mluví
- Mozkové skenery odhalily, proč je s teenagery těžká domluva. Nefunguje jim centrum odměn a trestů
Mozkové skenery odhalily, proč je s teenagery těžká domluva. Nefunguje jim centrum odměn a trestů
Datum publikace: 20. 12. 2017
Periodikum:
www.ceskatelevize.cz
Rodiče i učitelé dobře vědí, že je téměř nemožné donutit náctiletého dospívajícího, aby se soustředil na něco, co dospělí považují za důležité. Spousty rodičů jsou z toho zničené a nechápou, že na jejich dříve poslušné dítě najednou nefungují ani varování, ani tresty a dokonce ani odměny nebo úplatky. Příčin pro tuto změnu je více, ale nyní neurovědci popsali zřejmě tu hlavní: za všechno může mozek.
Dospívání je definováno jako období, které začíná pohlavními změnami v lidském těle a je ukončeno začleněním osoby do společnosti. Celý proces bouřlivých změn je také doprovázený poměrně zásadními proměnami mozku - až donedávna se o nich vědělo jen málo, pozornost vědců se totiž zaměřovala spíše na pohlavní orgány a žlázy s vnitřní sekrecí. Teprve v posledních letech se díky kvalitnějším přístrojům umíme podívat přímo do mozku a zjistit tak, co přesně se v něm děje.
Vědci to popsali v odborném časopise Nature Communications a výsledky jsou pozoruhodné. V době dospívání se začíná ztenčovat šedá mozková hmota, která do té doby bujně rostla. Je to způsobeno zřejmě tím, že se mozek zbavuje přebytečných nervových spojení, aby se stal výkonnějším. Toto zeštíhlování šedé hmoty se rozjíždí nejprve od zadních částí mozku, ty vepředu přicházejí na řadu jako poslední - mezi nimi je takzvaný prefrontální kortex.
Prefrontální kortex
Prefrontální kortex je část mozku, která je hned za našima očima a čelem. Jedná se o evolučně velmi vyspělou část mozku zodpovědnou za soustředění, chápání, rozhodování, vzpomínání i dlouhodobé zapamatování. Je také sídlem pracovní paměti. Krom toho jsme s jeho pomocí schopni dělat plány do budoucna, snít a imaginovat.
Tato část mozku také řídí naše sociální chování, ovlivňuje naši osobnost a má poslední slovo v exekutivních funkcích. V případě jeho poškození může dojít ke změnám osobnosti, poruchám krátkodobé paměti, kognitivním změnám a emočním poruchám.
Člověk ani nemusí být neurovědcem, aby věděl, že dospívající jsou zvýšeně citliví na různé podněty, více hledají vzrušení a také riskují mnohem víc než lidé v jakémkoliv jiném věku. Podle vědců je to způsobené tím, že mladí lidé nedokáží přizpůsobit své chování systému odměn a trestů, který je součástí mozku.
Celý článek najdete na: https://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2320033-mozkove-skenery-odhalily-proc-je-s-teenagery-tezka-domluva-nefunguje-jim-centrum-odmen
Související články na portálu Šance Dětem: