Matky samoživitelky balancují na hraně chudoby

Datum publikace: 05. 05. 2015
Periodikum:
ceskatelevize.cz
Už tento rok bude hrstka nejbohatších lidí vlastnit víc než zbytek planety.

A i když se Česká republika řadí k bohatému západnímu světu a také v rámci něj je na tom velmi dobře, i v Česku žijí lidé pod hranicí chudoby. A tou nejohroženější skupinu, která na této hranici neustále balancuje, jsou matky samoživitelky.

Nejvíce zadlužených žen v produktivním věku žije v Ústeckém, Středočeském a Moravskoslezském kraji. Nejohroženější z nich jsou matky samoživitelky; podle šéfa Poradny při finanční tísni Davida Šmejkala tvoří desetinu všech klientek, které poradna přijme.

  • "Já vlastně nepobírám nic, jenom pečovatelské příspěvky, které beru na děti. Z toho se pak zaplatí bydlení, zaplatí se svozy Tomáškovi do školy a školné. Postižený člověk nemá nic zadarmo. Nic. Ani pomůcky vám nehradí, jenom jejich část zaplatí pojišťovna," říká Andrea Babišová, samoživitelka, která má tři děti, z toho dvě těžce postižené. 

Zatímco úplná rodina vydá za bydlení, ošacení a stravu v průměru 37 procent svých příjmů, samoživitelky téměř polovinu. Aby mohly zajistit sobě a svým dětem základní potřeby, vykrývají ženy nedostatečné příjmy nejčastěji půjčkami ve výši 20 až 30 tisíc korun. "Chtějí jim dopřát stejný komfort, jaký mají děti z tzv. úplných rodin, a proto vydávají více, než mohou," vysvětluje Markéta Fixová, mluvčí společnosti KRUK ČR.

 

Celé znění zprávy najdete na https://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/310136-matky-samozivitelky-balancuji-na-hrane-chudoby/.

> další zprávy z médií

Související téma na portálu Šance Dětem: