Máma pije. Plod bojuje o život

Datum publikace: 24. 04. 2015
Periodikum:
vitalia.cz
Fetální alkoholový syndrom označuje vady plodu. Zastavení růstu, poškození mozku, deformace obličeje. Je důsledkem pití alkoholu v těhotenství. Dopad na dítě je katastrofální.

Již staří Řekové? Inu, i ti měli, pokud se týče alkoholu konzumovaného v těhotenství, máslo na hlavě. Leč termín fetální alkoholový syndrom jim, ani jejich potomkům, po desítky generací nic neříkal. 

Mimino alkoholik

Vliv konzumace alkoholu matkou na doposud nenarozeného potomka byl po tisíciletí tabu. Ani relativně osvícené Rakousko-Uhersko se k němu neznalo.

V českých poměrech o problematice píše jako první v publikaci Alkohol a dítě primář Jaromír Jelínek, vydáno nákladem Moravsko-slezského abstinentního svazu v Brně roku 1922. Uvádí, že chce sledovati vztahy alkoholismu k individuu již počatému. Varuje před stavem kdy „alkohol přechází do krve jeho konzumentky, a takto jím upravenou krví matčinou je vyživována v placentě neboli lůžku (koláči) krev zárodku.“ Polemizuje s názory typu těhotná žena „má se posilovati pivem, vínem, neřku-li kořalkou“. Z dobového anglického pramene cituje zjištění z tamních věznic pro ženy: Abstinence v těhotenství vynucená vazbou má tím příznivější vliv, čím déle trvala.“

Ani MUDr. Jelínek ještě neužívá pojem fetální alkoholický syndrom. Uvádí: „Děcko, jemuž se již na prahu jeho tělesné existence dostalo smutným údělem jako průvodčího alkoholu, vykazuje ovšem v té době (tj. coby novorozenec) hlavní tělesné známky alkoholismu. Tou měrou, jak se vyvíjí jeho duše, setkáváme se … s obdobou psychických poruch a nemocí pozorovaných u dospělých alkoholiků … vlivy, ty jsou mnohem hlubší, škody pak daleko trvalejší než ty, jež známe z alkoholismu dospělých.“

 

Celé znění zprávy najdete na: https://www.vitalia.cz/clanky/fetalni-alkoholovy-syndrom-vady-plodu-kvuli-alkoholu-v-tehotenstvi/.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: