Málokdo to dá čistě a pak přichází výčitky. Dítě je obrovská změna, dovolte si to nezvládat

Datum publikace: 18. 10. 2021
Periodikum
wave.rozhlas.cz
„Mezi očekáváním, jaké mateřství bude, a jeho realitou bývá velký rozdíl. Nejčastějším zdrojem rozčarování může být, když hned nenaskočí láska k miminku, náročnost úplně nové situace, radikální změna životního stylu nebo chybějící spánek,“ říká Veronika Kubrichtová, zakladatelka organizace Úsměv mámy.

Ona sama prošla po narození syna stavy paralyzující úzkosti. „V nejhorších chvílích jsem seděla doma na gauči a bála jsem se na cokoli sáhnout, včetně syna. Bála jsem se jít sama ven, nebyla jsem schopná uvařit, měla jsem pocit, že většina věcí, které doma mám, je potenciálním zdrojem nebezpečí. Bála jsem se, že jsem pro syna nebezpečná,“ popisuje Veronika, kterou vlastní úspěšný zápas s psychickým onemocněním inspiroval k založení organizace, která bude ženám pomáhat vyrovnat se s obrovskou změnou, kterou narození dítěte je. „Strašně často se u novopečených matek vyskytuje pocit viny. To, co čekala, se neděje a ona si to klade za vinu,“ popisuje problémy klientek. Upozorňuje na to, že nezvládat první dny a týdny je úplně normální a je nebezpečné se srovnávat s často nepravdivým mediálním obrazem mateřství.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/malokdo-da-ciste-a-pak-prichazi-vycitky-dite-je-obrovska-zmena-dovolte-si-8596507

Související články:
Matka drží dítě za ruku