- Domů
- O čem se mluví
- Lupénka u dětí
Lupénka u dětí
Datum publikace: 26. 10. 2017
Periodikum:
Redakce Ordinace
Lupénka se může vyskytnout v kterémkoliv věku, velmi vzácně i v novorozeneckém věku, nejčastěji se objevuje v pubertě a těsně před pubertou.
Příčinou lupénky je neznámá dědičná porucha imunitního systému, při které se tvoří nadměrné množství nových kožních buněk, zatímco odumřelé se hromadí na povrchu kůže. Pokud onemocněním trpí oba rodiče, existuje až 75% pravděpodobnost, že jím onemocní i jejich dítě. První projevy se u dětí vyskytují ve 2 % případů před 2. rokem života, u 6,5 % dětí před 5. rokem, v 10 % před 10. rokem a ve 27 % před 16. rokem života.
Rizikové faktory, spouštěče
Kromě dědičné dispozice mohou nástup onemocnění odstartovat infekční onemocnění - streptokoková angína, zánět středního ucha, v pubertě hormonální změny, ale vzplanutí může vyvolat i mechanické tření kůže, prudké oslunění anebo detergenty v mýdlech. Lupénka může doprovázet metabolické vady, může být vyvolána léky, ale také vlivem stresu.
Formy lupénky u dětí
U dětí se nejčastěji vyskytuje gutátní, chronický a záhybový typ lupénky. Někdy mohou být postiženy vlasy, klouby, ale i nehty.
Gutátní lupénka - kožní projevy jsou velikosti 2-10 mm, jsou oválné s typickými šupinkami na kůži. Kožní projevy jsou zejména na trupu a na končetinách, ale i na obličeji a ve vlasaté části hlavy. Tyto projevy na kůži trvají přibližně 3-4 měsíce, spontánně ustupují a onemocnění se může vrátit po 3-5 letech.
Plaková lupénka - kůže je pokrytá suchými červenými skvrnami (skvrnami) se šupinami. Plaky se nejčastěji objevují ve vlasové části pokožky, na kolenou, v oblasti loktů. Tyto plaky jsou bolestivé, svědí a často krvácí.
Záhybová lupénka - kožní projevy jsou nejčastěji v oblasti kožních záhybů se šupinkami.
Lupénková artritida - zánět kloubů při lupénce se objevuje asi u 5-7% pacientů. Prognóza postižení kloubů je dobrá, lupénka u dětí nezpůsobuje deformity kloubů.
Neinfekční zánět kůže (Psoriasis vulgaris), který se projevuje vyvýšenými červenými plochami pokrytými bělavými šupinami odumřelých buněk, má sice u dětí i dospělých obdobné projevy, avšak léčba má svá specifika.
Možnosti léčby lupénky u dětí
Terapie u dětí je velmi komplikovaná. Na růst a další vývoj dítěte by mohly mít negativní vliv chemické látky obsažené v lécích, jenž by organismus vstřebal. Léčba zároveň musí respektovat věk dětí a jejich rozdílný metabolismus v souvislosti s obsahem účinných látek. U malých dětí je dodržování předepsaného léčebného procesu a ochota spolupracovat při léčbě plně závislá na rodičích.
Kojenci: Psoriatická ložiska se často vyskytují v oblasti, kde má miminko plenky. Léčba bývá konzervativní a používají se především zvlhčovače pokožky a lokální ošetření v podobě krémů a mastí, které se aplikují na začervenalá místa pro zmírnění svědění. Také se osvědčila celková léčba v podobě koupele s přidáním ovesné mouky, jež zvláčňuje a hydratuje suchou kůži.
Děti v předškolním a školním věku: Lupénka bývá v chronické formě na obličeji, kštici, akutní pak na rukou, nohou či v podpaží, trupu, v tělesných záhybech, objevuje se pod prsy nebo v tříslech a vyznačuje se velmi svědivými plochami. U mírné formy může pomoci sluneční záření, u středně těžkých případů pomáhá terapie umělým ultrafialovým světlem (A nebo UVA a B nebo UVB), při němž se kůže vystavujeme různým světelným vlnám.
Celé znění článku k přečtení na: https://www.ordinace.cz/clanek/lupenka-u-deti/