- Domů
- O čem se mluví
- Lidí se zdravotním postižením přibývá, zájem Čechů o rehabilitaci vzrůstá
Lidí se zdravotním postižením přibývá, zájem Čechů o rehabilitaci vzrůstá
Datum publikace: 28. 11. 2017
Periodikum:
lidovky.cz
Čechů se zdravotním postižením přibývá. O tom, jestli se vrátí k původní kvalitě života, velice často rozhoduje dobrá rehabilitační péče. V tradičním pojetí rehabilitační péče znamenala pohybovou léčbu.
"Moderní rehabilitace má ale mnohem širší hranice," říká docentka Olga Švestková, přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "A vyžaduje úzkou spolupráci interprofesního týmu." Kromě lékaře a fyzioterapeuta k němu patří například i psycholog, logoped, speciální pedagog nebo protetik. Jejich společnou snahou by mělo být dostat pacienta se zdravotním postižením co nejdříve domů. A to s pomocí moderních metod, technologií i pomůcek.
Proč přibývá pacientů
Příčin, proč přibývá lidí se zdravotním postižením, kteří vyžadují rehabilitaci, je několik. "Souvisí to bezesporu se stárnutím populace, ale i s tím, že lékaři dnes zachraňují děti s velice nízkou porodní hmotností," míní docentka Švestková. "A kromě toho roste i genetická zátěž populace." V evropské populaci (a podobně i v ČR) žije10-12 procent lidí se zdravotním postižením (disabilitou). Jejich počet zvolna roste. Mnohým z nich pomohou fyzioterapeuti. Fyzioterapie je nelékařský zdravotnický obor, který se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí zejména poruch pohybového systému.
V přepočtu na plné pracovní úvazky pracuje v ČR 7480 fyzioterapeutů. Z toho 973 působí v zařízeních, jejichž zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, 1353 ve zdravotnických zařízeních zřízených kraji. Ostatní pracují zejména v soukromých ambulancích. Na 100 000 obyvatel ČR tedy připadá asi 70 fyzioterapeutů. Obdobně je tomu například v Rakousku. V Německu jich je 150, a v severských zemích dokonce 200 na stejný počet obyvatel.
Akutní péči zachraňující život máme rozvinutou. Horší už je to s péčí následnou, jež by měla člověka vrátit z nemocnice domů.
Zjistit přesný počet Čechů, kteří trpí zdravotním postižením, není snadné. "Vždy záleží na typu člověka a na jeho konkrétní situaci," připomíná Libor Musil, primář Rehabilitační kliniky Malvazinky v Praze. "Bolavý kotník znamená třeba pro počítačového experta drobnou nepříjemnost, pro vrcholového sportovce však velkou překážku."
Celé znění článku najdete na: https://relax.lidovky.cz/zajem-o-rehabilitaci-vzrusta-diw-/zdravi.aspx?c=A171127_094526_ln-zdravi_ape
Související články na portálu Šance Dětem:
Děti se zdravotním postižením
Kompenzační pomůcky a rehabilitace
Nutnost odpočinku osob pečujících o dítě se ZP