Lidé s handicapem mají v Česku čím dál tvrdší podmínky, tvrdí zpráva pro výbor OSN

Datum publikace: 07. 11. 2011
Periodikum:
Rozhlas
Handicapovaní lidé čelí v České republice stále se zhoršujícím podmínkám. Vyplývá to z alternativní zprávy pro výbor OSN pro práva osob se zdravotním postižením.

Připravilo ji 17 neziskových organizací. Upozorňují na to, že postižení nemají rovný přístup ke vzdělání, k pracovním příležitostem a citelně na ně dopadají také sociální reformy.

Česká republika se podle organizací nechová vůči handicapovaným lidem v určitých oblastech čestně i přesto, že se před dvěma lety zavázala dodržovat Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením.

Předseda národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása znovu upozorňuje na to, že na handicapované a jejich rodiny dopadnou tvrdě i sociální reformy. Raději by prý byl, kdyby byly spíše podpořeny systémy stimulací vyššího zaměstnávání lidí se zdravotním postižením.

„Všechna ta úsporná opatření, která jsou na účet zdravotně postižených, dělají maximálně 3 miliardy korun. Na tom se prostě nedá ušetřit. Jestli si někdo představuje, že je tato částka rozhodující pro narovnání finanční bilance České republiky, tak mi to připadá komické,“ říká.

Znevýhodnění prý budou například i rodiče, kteří se starají o handicapované dítě. Podle Krásy je v tomto ohledu situace dramatická:

„My jsme tady bohužel nedosáhli více. Protestovali jsme například proti tomu, že bude zrušen sociální příplatek pro rodiny, které pečují o osoby se zdravotním postižením. To považujeme za naši prohru. Ta úspora je minimální a důsledky na životy těch jednotlivců jsou velmi velké.“

TISKOVÁ ZPRÁVA OSN: Stát porušuje práva lidí se zdravotním postižením, organizace posílají zprávu do OSN

Reportáž naleznete na: https://www.irozhlas.cz/node/5739384.

 

> další zprávy z médií