Léčit dětskou duši nemá v ČR téměř kdo... a může být hůř

Datum publikace: 23. 03. 2015
Periodikum:
ceskatelevize.cz
Dvě stě tisíc na sedmdesát, neboli na každých 2800 pouze jeden. Poměr psychicky nemocných dětí ku dětským psychiatrům je tak varovný, že se jím už zabývá i veřejná ochránkyně práv.

Nedostatek specializovaných lékařů se projevuje hlavně v ambulancích. Situaci by navíc ještě mohly zhoršit chystané změny ve vzdělávání mediků. Oddálily by totiž potřebný nástup pedopsychiatrů do praxe.

Nejvážnější je nyní situace v severních Čechách, na Zlínsku, Vysočině nebo v Karlových varech. Dětská psychiatrie tu prakticky neexistuje. V praxi tak rodičům nezbývá než k odborníkům pravidelně absolvovat několikahodinovou cestu. Například v Ústí nad Labem funguje na sto tisíc obyvatel jeden dětský psychiatr, navíc jen na třetinový úvazek. Nové pacienty tak už zdejší pracoviště nepřijímá.

Možnost suplovat práci dětského specialisty prý není možná. Podle ústeckého pedopsychiatra Petra Zahradníka totiž nejde přístup k dítěti a dospělému příliš srovnávat. Práce s dětmi je především zdlouhavější – a tak se rodiče ve snaze pomoci svým potomků musí obrnit trpělivostí. Právě včasná léčba je přitom pro úspěch mnohdy klíčová.

"Ví se, že duševní poruchy ze 60 procent začínají už v dětství. U dopadů se nejedná jen o kriminalitu, ale i o horší možnost sociálního začlenění a nalezení práce," tvrdí předseda Asociace dětské psychiatrie Jaroslav Matýs.

 

Celé znění zprávy najdete na https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/305632-lecit-detskou-dusi-nema-v-cr-temer-kdo-a-muze-byt-hur/.

> další zprávy z médií

Související téma na portálu Šance Dětem: